

15. května 2025 uplyne přesně 85 let od chvíle, kdy se v USA začaly prodávat nylonové punčochy, které změnily svět módy. Americká společnost DuPont je uvedla na trh v roce 1940. Chemik Wallace Carothers objevil nylon už v roce 1934. Na snímku reklamní kampaň ze čtyřicátých let.
Autor: Profimedia.cz
Výstava nylonových punčoch v Golden Gate Exposition v San Franciscu v roce 1939. Prodavačka firmy DuPont (vpravo) předvádí výhody nylonek. Jednalo se o první výstavu nylonových punčoch, přičemž tato tkanina byla vystavena také na Světové výstavě v New Yorku v roce 1939. Do prodeje šly nylonky o rok později.
Autor: Profimedia.cz
Reklama na nylonky z roku 1939. K původu pojmenování nylon se najdou v literatuře různé verze. Asi nejčastější je, že se jedná o zkrácení anglického výrazu New York London, tedy česky New York Londýn. Další verze je akronym z Now You Look, Old Nipponese! vztahující se k tehdejší válce mezi Japonskem a USA. Znamenající v překladu: „Jsi teď v koncích, staré Japonsko.“
Autor: Profimedia.cz
Areál továrny DuPont Seaford se nacházel v Seafordu ve státě Delaware. Fabrika byla založena v roce 1939 jako první továrna na nylonovou přízi společnosti DuPont. Tento nedávno objevený materiál byl nesmírně úspěšný. Provoz fungoval 24 hodin denně, aby se vyrobil dostatek nylonu pro miliony punčoch. Hlavní budova je dlouhá asi 320 metrů. Fotografie pochází ze 40. letech 20. století.
Autor: Profimedia.cz
Tovární dělník manipulující s vločkami nylonu v továrně na výrobu nylonu společnosti DuPont v Seafordu v Delaware. Výroba v továrně byla v plném rozsahu zahájena v roce 1939. Nylon se používal na řadu výrobků, především na punčochy, rybářské vlasce a zubní kartáčky.
Autor: Profimedia.cz
Použití nylonových punčoch na záběru z filmu společnosti DuPont „Nový svět díky chemii“ (1940). Tento film představoval některé z nejnovějších pokroků a každodenních aplikací chemických látek vyráběných společností DuPont.
Autor: Profimedia.cz
Nylonové punčochy v 50. letech. Snímek ze Švédska. Zhruba ve stejné době u nás vynalezl podobné syntetické vlákno Otto Wichterle (vynálezce kontaktních čoček), který v roce 1940 nastoupil do zlínských laboratoří firmy Baťa. Už o rok později vyvinul příze, z nichž se utkaly první ponožky a punčochy. Firma však nechtěla, aby vynález padl do rukou nacistů, a tak ho zatím nenechala patentovat. Silon se proto začal vyrábět až v roce 1950 v Plané nad Lužnicí.
Autor: Profimedia.cz
Výroba nylonu. Tovární dělník kontroluje proces svazkování příze v továrně společnosti DuPont na výrobu nylonu v Seafordu v americkém Delaware.
Autor: Profimedia.cz
Výroba dámských perlonových punčoch v továrně Berolina v Berlíně v roce 1952. Ještě neztuhlé punčochy dostávají svůj tvar ve formovně na speciálních kovových formách a ve speciálních formovacích šroubech.
Autor: ČTK
Fronty na luxusní zboží. První den, kdy šly nylonky do prodeje, se v New Yorku prodalo 780 000 párů a z pultů zmizely za 3 hodiny. Do konce roku se prodalo celkem 64 milionů párů. Na snímku jsou fronty před londýnským obchodem Selfridges v prosinci 1946.
Autor: Profimedia.cz
Před londýnským obchodem Selfridges se od rána tvořila více než stometrová fronta. Šťastné zákaznice si v roce 1946 prohlížejí své drahocenné nákupy.
Autor: Profimedia.cz
Punčošky se ale kvůli válečnému běsnění staly nedostatkovým zbožím, neboť nylon se během druhé světové války používal především na výrobu lan a padáků.
Autor: Profimedia.cz
Žena na ulici oblékající si nylonové punčochy v USA po druhé světové válce. Po zapojení USA do války byla výroba nylonek omezena, syntetický materiál totiž našel uplatnění ve válečném průmyslu, dělaly se z něj například padáky. Přesto se vždy nějaké našly a američtí vojáci jimi rádi obdarovávali evropské ženy.
Autor: Profimedia.cz
Před vynálezem nylonu byly ženy zvyklé na velmi drahé punčochy z hedvábí či rayonu. Na snímku z roku 1934 je herečka Jean Harlow.
Autor: Profimedia.cz
Nylonové punčošky, dvě oddělené nohavičky, se vyráběly v barvě pleti s černým švem na zadních částech nohou. Tento pověstný šev nebyl okrasným prvkem, ale vznikl při výrobě. Pletací stroj musel sešít punčochy k sobě, až postupem času se technologie zlepšila a punčochy byly bezešvé.
Autor: Profimedia.cz
Šlo o dvě samostatné punčochy, které se k tělu připevnily podvazkovými pásy (jak ukazuje žena na snímku). Změna přišla až roku 1959 a stál za ní Američan Allen Gant, který se právě vracel se svou těhotnou manželkou Ethel z oslav Dne díkůvzdání. Žena mu tehdy přísahala, že až do porodu se jakýchkoli dalších akcí odmítá účastnit, neboť nošení stehenních punčoch a podvazků už pro ni bylo nepohodlné. Její lamentování Ganta inspirovalo a zkusil punčochy přišít k dámským kalhotkám.
Autor: Profimedia.cz
Helga Grosskurthová Miss Berlín 1952 ve skladu továrny Berolina - Stocking Factory.
Autor: ČTK
Americká herečka Betty Grable (1916-1973) proslula kromě své krásy také svýma nohama, které si nechala pojistit u filmového studia. Nylonky patřily mezi její oblíbené zboží.
Autor: Profimedia.cz