Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohled Zdeňka Lukeše

Veletržní palác i nejkrásnější pražská pasáž. Oldřich Tyl byl architektem střídmých forem

Sklo, beton, ocel. Jedna z nejefektnějších evropských pasáží, původně pojmenovaná Bondyho a dnes známá jako Černá růže, propojuje novoměstské ulice Na Příkopě a Panská v centru Prahy. | foto: Zdeněk Lukeš

Premium
Jméno tohoto architekta upadlo v zapomnění ještě za jeho života, přitom naši metropoli ozdobil hned několika nezapomenutelnými a nepřehlédnutelnými stavbami. Dnes si představíme Oldřicha Tyla.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Tylovou nejznámější stavbou je Veletržní palác v Praze-Holešovicích, který navrhl spolu s Plečnikovým žákem Josefem Fuchsem v polovině 20. let. Zdaleka to nebyla jeho jediná realizace, ty další však zůstávají ve stínu gigantické stavby, kterou Čechoslovákům záviděl i Le Corbusier.

Oldřich Tyl se narodil v západočeských Ejpovicích v roce 1884 a absolvoval studia na pražské technice, generačně byl tedy o něco mladším druhem Josefa Gočára, Otakara Novotného nebo Pavla Janáka. Zprvu vše naznačovalo, že se vydá podobným směrem jako oni, tedy od kubismu přes art deco až k funkcionalismu. Jeho první realizace – úprava tympanonu někdejší synagogy v Milevsku (dnes sbor československé církve husitské) – z roku 1915 je provedena ve znamení unikátního Janákova vynálezu: architektonického kubismu.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat