Ve středu večer jsme měli možnost sledovat něco, co málokdo čekal: opravdu státnický projev Kamaly Harrisové, která přiznala svou porážku v ostře sledovaných prezidentských volbách. V kontrastu k vítěznému projevu Donalda Trumpa ve stylu veselé rodinné sešlosti Harrisová na tribuně hrdě prohlásila, že ve své kampani bojovala za sjednocenou americkou společnost, která radostně buduje společnou budoucnost. Ač to zní jako fráze, je důležité, co ve svém projevu zdůraznila: totiž že udělá všechno pro to, aby předání moci bylo co nejklidnější.
Sázka Kamaly Harrisové na otázku ženských reprodukčních práv skončila Pyrrhovým vítězstvím. Toto téma se totiž ve volbách ocitlo na vedlejší koleji, a to v jednotlivých státních referendech. Například ženy v Missouri, které se identifikovaly více jako republikánky nebo nezávislé, v referendu hlasovaly pro zlepšení dostupnosti interrupcí, takže v prezidentských volbách už tuto otázku řešit nemusely – a cesta k hlasu pro Trumpa se otevřela.
Je to náznak obav, že by se hlavní město mohlo ponořit do povolebních občanských nepokojů?
Stranou pozornosti by však nemělo zůstat ani to, že Harrisové projev byl tak ohnivý, jako kdyby kampaň ještě pořád probíhala. Harrisová ve svém proslovu zdůraznila, že občané neskládají žádný feudální slib věrnosti svému prezidentovi, mají být věrni pouze jedné věci, a to Ústavě Spojených států amerických. Podle Harrisové boj není u konce – viceprezidentka na závěr jmenovitě podpořila zejména mladou generaci a mladé ženy, aby se nevzdávaly. Jak jsme se k tomuto vyhrocenému momentu dopracovali?
Navzdory všem
Republikáni ve volbách v roce 2022, ve kterých sice nešlo o prezidentskou funkci, ale pravidelné obměňování členů Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu, očekávali ztrestání administrativy Joea Bidena velkým vítězstvím, které se mělo přes Spojené státy přehnat jako rudá vlna. Ta se nakonec nekonala.