Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Když národy nemají šanci. Hitler si chtěl rozdělit Evropu s Mussolinim a Stalinem, to vyvolalo spory


Adolf Hitler si chtěl rozdělit Evropu spolu s Mussolinim (vpravo) a Stalinem. Vymezení vlivu však mezi Říší a SSSR vyvolalo spory. | foto: Profimedia

Premium
Evropa už byla naporcovaná, sféry vlivu rozdělené, zbývalo rozdělit si zbytek světa. Anebo ne? V závěrečném dílu našeho seriálu o bratrské spolupráci mezi nacistickým Německem a SSSR zjistíme, proč se Sověti nestali členem Paktu tří a proč nevznikla osa Berlín–Řím–Tokio–Moskva.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Dne 27. září 1940 byl v Berlíně podepsán tzv. Pakt tří mezi Německem, Itálií a Japonskem, který rozděloval sféry vlivu ve světě. Japonsko uznávalo vedoucí roli Německa a Itálie při zavádění nového pořádku v Evropě, Německo a Itálie zase uznávaly vedoucí roli Japonska při zavádění nového pořádku ve východoasijském prostoru. Podle článku 5 pakt neměl vliv na politické vztahy, které Německo, Itálie a Japonsko měly k SSSR. Tak vznikla „osa“ Berlín–Řím–Tokio. Šlo nyní o to, zda se jako čtvrtá mocnost připojí i SSSR.

Jenže už v létě 1940 začalo být zřejmé, že sovětské a německé zájmy se začínají křížit. S přicházejícím podzimem byly rozpory stále zřetelnější, třeba když se Finsko ve snaze získat zpět území ztracená v zimní válce začalo sbližovat s Německem.

12. září 1940 byla mezi Finskem a Německem podepsána tajná dohoda o vojenské spolupráci a dodávkách německých zbraní Finsku. Její součástí bylo, že v případě války mělo Finsko povolit tranzit německých vojsk přes své území. Do Finska byl hned poslán menší vojenský kontingent. Zájmy Německa a SSSR se křížily rovněž na Balkáně, kde se obě mocnosti snažily získat pozice v Bulharsku a v Jugoslávii.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: