Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Nepropásněte šanci. Absolventi by s kariérou neměli otálet, pracovní trh se rychle mění


Pracovní trh je absolventům VŠ zatím nakloněn. Firmy nabírají nové lidi a nástupní mzdy rostou. Budoucnost je ale nejistá. | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
První polovina letošního roku byla k vysokoškolákům, co se týká šance uplatnit se na pracovním trhu, poměrně vstřícná: náborové procesy po určitém období útlumu už probíhaly naplno, konkurence z řad zaměstnanců s praxí byla nízká, a dokonce se mírně zvedly nástupní mzdy. Tato situace zatím přetrvává.

Celý článek je běžně jen pro členy

Blahopřejeme, tento článek vám někdo otevřel.

Aktivovat členství

Uvědomili si to i sami absolventi, protože jejich platová očekávání po předcházejícím poklesu způsobeném obavami z dopadu pandemie opět stoupla.

Poptávka po nových zaměstnancích je stále vysoká, nezaměstnanost naopak nízká (dle personální agentury Grafton Recruitment lze očekávat, že pokud nenastane nejčernější scénář energetické krize, bude oscilovat mezi 2,7 a 3,3 procenta). Firmy zatím více nabírají, než propouští. Nejsilnější náborové plány hlásí IT sektory, e-commerce, odvětví bankovnictví, pojišťovnictví, ale třeba i velkoobchod.

Převis volných míst nad počtem uchazečů je nadále značný. Úspěšně zahájit pracovní kariéru by tedy v současnosti mělo být relativně snadné. Odborníci ovšem varují, že vzhledem k vysoké inflaci, krizi na Ukrajině, zvyšujícím se cenám energií i surovin a celkově rozkolísané ekonomice může být už za pár měsíců všechno jinak. Nacházíme se v extrémně nepředvídatelných časech, shodují se.

Mohlo by vás zajímat