Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohled Zdeňka Lukeše

Krystaly na Evropské. Administrativní komplex společnosti KKCG se stal novou dominantou Prahy

Nová dominanta Dejvic. Terasa Centra Bořislavka slouží k relaxaci a je odtud hezký výhled na panorama Prahy. | foto: Zdeněk Lukeš

Premium Doporučujeme
Nestojí tu příliš dlouho, přesto se rychle zařadilo k zajímavým dominantám pražského urbanismu. Centrum Bořislavka vzniklo teprve předloni – a hned upoutalo pozornost. Posuďte sami.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Dnes se nebudeme vracet do více nebo méně dávné minulosti, ale představíme si projekt Bořislavka centrum, který se v naší metropoli objevil teprve nedávno. Zaujme totiž už na první pohled. Najdeme ho v katastru pražských Dejvic nedaleko od stanice tramvaje a metra Bořislavka při Evropské ulici a tvoří ho sestava čtyř tmavých hmot se sešikmenými skleněnými stěnami, takže celek připomíná obří krystaly.

Plastika Federika Díaze

Nejdříve si ovšem tuto lokalitu trochu představme. Pomístní název Bořislavka vznikl po roce 1840 podle stejnojmenné usedlosti, která tu stávala; ta ovšem zanikla na počátku dvacátého století. Dnes se v této lokalitě stýkají hned tři urbanistické celky: jednak je to na severu vilová enkláva, jež je součástí prvorepublikové zástavby Hanspaulky. Dále je to bloková výstavba z období třicátých až padesátých let na jihu této čtvrti a konečně panelové sídliště Červený vrch, jedno z prvních v Praze, které se rozprostírá na západní straně.

Co s volným prostorem

A mezi tím vším zůstalo nezastavěno malé svažité prostranství, ač zde územní plán počítal s výstavbou už za první republiky. Až do devadesátých let na něm stál jen drobný, ale unikátní objekt transformační stanice elektrických drah, navržený architektem Josefem Křížem, spoluautorem budovy Elektrických podniků, ze třicátých let, s ocelovou nýtovanou konstrukcí.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se