Před 60 lety vědci poprvé spatřili odvrácenou stranu Měsíce

Autor:
  13:56
MOSKVA/PRAHA - Někdejší Sovětský svaz si v závodech o dobývání vesmíru připsal nejedno prvenství, jedním z nich jsou i první snímky odvrácené strany Měsíce. Postarala se o ně sonda Luna 3, která je pořídila 7. října 1959.

Na začátku a na konci úplného zatmění, kdy se na okraj Měsíce promítá světlo procházející zemským ozonem, se může k načervenalému zbarvení přidat světle šedý až namodralý nádech. | foto: Reuters

Luna 3 odstartovala z kosmodromu Bajkonur 4. října 1959. Vyfotografovala přibližně 70 procent plochy oné strany Měsíce, kterou předtím lidské oko nikdy nespatřilo. Vzhledem k tomu, že se doba rotace Měsíce rovná době oběhu kolem Země (28 dní), je k ní totiž stále přivrácen jednou stranou.

Kosmická prvenství. Daleký sněhulák a měsíční bohyně

Luna 3 měla průměr 120 a délku 130 centimetrů a hmotnost 278,5 kilogramu. Na obou koncích nesla kamery a orientační systémy zaměřené na Měsíc a Slunce. Velkou novinkou bylo také využití slunečních baterií na povrchu tělesa; předcházející stanice využívaly pouze energii z baterií. Sondu navíc aktivně stabilizovala soustava gyroskopů a trysek na stlačený plyn.

Sonda proletěla 7. října 1959 kolem Měsíce a poté, co se začala vracet směrem k Zemi, zahájila ve vzdálenosti 65 200 kilometrů od jeho povrchu fotografování. To skončilo 3200 kilometrů nad lunárním povrchem. Poté byl naexponovaný 35milimetrový film, chráněný proti působení kosmického záření, vyvolán podobně jako v klasické pozemské „černé komoře“. Procedura však probíhala v automatickém režimu a v mimořádně obtížných podmínkách stavu beztíže.

Poslední fázi představovalo odvysílání 29 získaných snímků do řídícího střediska. Signál vysílaný Lunou 3 byl však mimořádně slabý, a tak se zdařil až pátý pokus o předání snímků. Celkem se podařilo odvysílat na Zemi 17 obrázků. Jsou nízké kvality, což je způsobeno jednak slabým rádiovým signálem při přenosu, jednak špatnými světelnými podmínkami během fotografování.

Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE
Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE

Játra jsou významným orgánem pro detoxikaci, trávení i tvorbu energie. Přesto na ně často zapomínáme. Tedy až do chvíle, kdy se tělo připomene...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.