Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Evropa zaostává za USA, protože neumí integrovat dost imigrantů, říká nobelista Robinson


Profesor James A. Robinson, laureát Nobelovy ceny. | foto: Profimedia.cz

Premium Exkluzivně
Současným světem se šíří nedůvěra v demokracii a demokratické instituce, říká v exkluzivním rozhovoru pro LN profesor James Robinson, který za výzkum toho, jaký vliv mají instituce na ekonomickou prosperitu, letos získal spolu s Daronem Acemogluem a Simonem Johnsonem Nobelovu cenu za ekonomii.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Podle nich demokracie a otevřenost přispívá k dlouhodobé prosperitě, ovšem jak Robinson upozorňuje, je těžké ji udržet. Politici v USA teď nereagují na přání lidí a na desetiletí trvající stagnaci životní úrovně, ale chovají se tak, že se systém může vychýlit mimo funkční demokracii. A Evropa ekonomicky zaostává, protože má málo imigrantů.

Lidovky.cz: Proč podle vás zaostává nyní Evropa ekonomicky za Spojenými státy, když ve svých knihách kritizujete právě americký model státu a společnosti? Neměla by na tom Evropa být lépe?
Spojené státy jsou technologicky nejdynamičtější zemí už více než sto let, od konce 19. století. Myslím, že to tak je, protože Američané rozvíjejí určitý model ekonomiky, který byl spojen s posunováním hranic (myšlena určitá podnikavost a novátorství plynoucí podle některých původně z posouvání americké hranice na Divokém západě, pozn. red.) a mobilitou.

Politická třída dnes již nereprezentuje obyčejné lidi. V Anglii dřív bývala Labour Party plná lidí z dělnické třídy, teď je plná lidí, kteří chodili na Oxford.

James Robinson

Jedna z nejkritičtějších věcí přitom bylo to, že se USA staly atraktivními pro migranty z jiných zemí, ze zbytku světa. Spojené státy měly identitu, která absorbovala talenty odevšad. Například Elon Musk, zakladatel Tesly, je z Jižní Afriky, rodina Steva Jobse, zakladatele Apple, pochází ze Sýrie, Sergej Brin, jeden ze zakladatelů Google, je zase Rus. Američané neměli etnickou identitu jako Angličané nebo Francouzi, vytvořili si identitu kolem ústavy a víry v ústavu a tato identita byla schopná absorbovat lidi z celého světa. Po pravdě, nemám pro to vědecké důkazy. Samozřejmě, můžeme přemýšlet i o dalších věcech, které dělají Spojené státy tak ekonomicky a technologicky dynamickými, ale tohle je podle mě ten hlavní faktor.

Lidovky.cz: Takže si myslíte, že problém je v tom, že Evropa je pro imigranty uzavřenější a méně inkluzivní než Spojené státy? Vždyť migrace teď způsobuje velké politické potíže jak v Evropě, tak v USA.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!