Úterý 3. prosince 2024, svátek má Svatoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Ztracená země Punt zmizela beze stopy. Skrývá tajemství chrám královny Hatšepsut?

Džeser-Džeseru neboli Nejposvátnější z posvátných je egyptský chrám, který nechala za své vlády postavit egyptská královna Hatšepsut foto: Wikipedia

Starověký Egypt obchodoval s tajemnou zemí na dalekém jihu, jejíž polohu se dlouho nedařilo určit. Vědecké výzkumy z poslední doby ale prostor, kde by mohla ležet, značně zúžily. Můžeme říct, že země Punt je objevena?
  12:00

Zlato, vonné pryskyřice, vzácná dřeva, kosmetika, slonovina, kůže exotických zvířat nebo rovnou živá zvířata, zvlášť posvátní paviáni. To je jen některé zboží, kvůli němuž vypravovali vládcové starověkého Egypta početné flotily do země Punt. Výměnou za luxusní artikl mohli nabídnout pšenici, ječmen, len nebo papyrus.

Obchodní vztah mezi těmito zeměmi začal zhruba před čtyřmi a půl tisíci lety a trval asi 1300 let. Jednotlivé egyptské výpravy do země Punt od sebe ovšem často dělily desítky let, ne-li staletí. Pro běžné Egypťany tak mohl Punt být synonymem pohádkového království z říše mýtů a legend.

Záhada zániku Chetitů. Co spustilo krizi v kdysi mocné říši?

Dosvědčuje to známý text z doby egyptské Střední říše (asi 2040 do 1786 př. Kr.). Říká se mu Příběh ztroskotaného námořníka. Papyrus s ním objevil v roce 1881 ruský egyptolog Vladimir Semjonovič Golenišev; dnes by tento poklad měl ležet ve sbírkách petrohradského muzea. Příběh je vyprávěný z pohledu muže, který měl v úmyslu cestovat po moři do faraonových dolů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!