Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jedenácté září, Irák a Libye: proč Rusko přestalo Západu věřit

Premium

Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Kresba Lela Geislerová

  5:00
Nezpochybnitelná dominance USA na Blízkém východě skončila, když Rusové proti vůli Washingtonu poprvé intervenovali v Sýrii. Zatímco jednou nohou stojí Putin v Moskvě a blízkém pohraničí, tou druhou si vyšlapuje do světa.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Rusko si po rozpadu Sovětského svazu na Blízkém východě drželo nízký profil. Po desetiletích výrazné přítomnosti vyklízelo pozice. Oproti střední Evropě ale na Blízký východ nezavítala demokracie a prosperita, jakkoli i zde mocenské vakuum zaplnili Američané. Rusko bylo mezitím pohlceno domácími hospodářskými problémy a etnickými konflikty na území nově se rodícího Společenství nezávislých států (SNS) i samotné Ruské federace, jak ukázaly dvě války v Čečensku. Rozpad SSSR navíc Rusko od Blízkého východu oddělil i geograficky, když přišlo o přímou hranici. Navíc prioritou jelcinovského Ruska nebyly dobré vztahy s Libyí, Sýrií či Jemenem, ale se Západem.

Pád do bezvýznamnosti podtrhla pro Rusko šokující válka v Zálivu (1990–1991), demaskující zaostalost ruských zbraní a ruské vojenské doktríny. Když Saddám Husajn, někdejší spojenec SSSR, napadl Kuvajt a obsadil tamní ropná pole, s Kremlem se útok nenamáhal konzultovat. Ani Moskvou vyslaný arabista, ředitel Orientálního ústavu Akademie věd a budoucí ruský ministr zahraničí, Jevgenij Primakov Husajna nepřesvědčil, aby se z Kuvajtu stáhl. Jednat nechtěli ani Američané, odhodlaní na Irák zaútočit a po pádu bipolarity demonstrovat, že globální arénu hlídá pouze jediný šerif. O bankrotující Rusko region ztratil zájem. Nebylo přitažlivé a nemělo co nabídnout.

Návrat

Jestliže Boris Jelcin v 90. letech neuspěl ve snaze zapojit Rusko do západních struktur, druhý pokus o spolupráci se Západem na bázi rovnosti učinil Vladimir Putin v reakci na teroristické útoky proti Spojeným státům z 11. září 2001. S USA chtěl zformovat protiteroristickou koalici a okamžitě americkému prezidentovi Georgi W. Bushovi telefonoval s nabídkou pomoci. Boj v Čečensku proti separatistům měl podle Putina být týmž bojem jako boj s bin Ládinem a jeho globálními džihádisty.

Zprvu se zdálo, že by to mohlo fungovat.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se