Je to těžko přehlédnutelná a velmi zapamatovatelná budova, jen těžko byste si ji mohli splést s jinou. řeč je o Nové radnici hlavního města Prahy, kterou najdeme na Mariánském náměstí, doslova na dohled od náměstí Staroměstského. Od konce druhé světové války je také sídlem pražského magistrátu.
Monumentální budova Nové radnice, která se tyčí přímo naproti Klementinu a ústřední pobočce Městské knihovny, je dílem architekta Osvalda Polívky, který je podepsaný i pod Obecním domem v Praze. A tato secesní budova rozhodně stojí za bližší prohlídku, přičemž dnes nás bude zajímat její sochařská výzdoba – a také osud téhle výzdoby. Ilustruje totiž jednu méně známou epizodu z dob Protektorátu Čechy a Morava. Nejvíc nás bude zajímat sousoší Železný muž (1914) a Rabi Löw (1911–1913) z dílny sochaře Ladislava Šalouna, které najdeme v nikách vykrojených nároží Nové radnice.
Mimochodem na plastické výzdobě této budovy se v letech 1911–1913 vedle Šalouna, jenž byl kromě jiného také tvůrcem nedalekého Husova staroměstského pomníku, podíleli i Stanislav Sucharda (vyzdobil především hlavní vstup do budovy rozměrnými reliéfy po obou stranách portálu) nebo Josef Mařatka (jeho dílem jsou alegorické postavy Ušlechtilosti a Skromnosti, sousoší Vytrvalosti a Síly).