Pátek 6. prosince 2024, svátek má Mikuláš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Dvojí zrození rabiho Löwa. Nacisté páchali zvěrstva na židovských památkách, nevyhnuli se ani těm na Starém městě


Zpátky ve výklenku. Na své původní místo na Nové radnici se socha rabiho Löwa vrátila v druhé polovině září 1946. | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
Protektorátní vlna masového ničení uměleckých děl, v nichž se připomínalo nezávislé Československo, byla spuštěna v roce 1940. Nacistické kulturní barbarství odmítalo tolerovat jakékoli projevy podporující českou národní svébytnost, a proto samozřejmě nehodlalo ušetřit ani dva pozoruhodné „židovské“ pomníky na Starém Městě pražském: rabiho Löwa a Mojžíše.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Je to těžko přehlédnutelná a velmi zapamatovatelná budova, jen těžko byste si ji mohli splést s jinou. řeč je o Nové radnici hlavního města Prahy, kterou najdeme na Mariánském náměstí, doslova na dohled od náměstí Staroměstského. Od konce druhé světové války je také sídlem pražského magistrátu.

Monumentální budova Nové radnice, která se tyčí přímo naproti Klementinu a ústřední pobočce Městské knihovny, je dílem architekta Osvalda Polívky, který je podepsaný i pod Obecním domem v Praze. A tato secesní budova rozhodně stojí za bližší prohlídku, přičemž dnes nás bude zajímat její sochařská výzdoba – a také osud téhle výzdoby. Ilustruje totiž jednu méně známou epizodu z dob Protektorátu Čechy a Morava. Nejvíc nás bude zajímat sousoší Železný muž (1914) a Rabi Löw (1911–1913) z dílny sochaře Ladislava Šalouna, které najdeme v nikách vykrojených nároží Nové radnice.

Mimochodem na plastické výzdobě této budovy se v letech 1911–1913 vedle Šalouna, jenž byl kromě jiného také tvůrcem nedalekého Husova staroměstského pomníku, podíleli i Stanislav Sucharda (vyzdobil především hlavní vstup do budovy rozměrnými reliéfy po obou stranách portálu) nebo Josef Mařatka (jeho dílem jsou alegorické postavy Ušlechtilosti a Skromnosti, sousoší Vytrvalosti a Síly).

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: