Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Ty krávo, ten Hitler je ale dobytek. Finská spisovatelka má smysl pro humor a nebojí se být potměšilá


Rosa Liksomová | foto: Wikipedia

Premium Recenze
To nám ještě scházelo: příběh o tom, jak si krávy vyrazily do zahraničí… Jenže finská prozaička Rosa Liksomová v románu Řeka vypráví o třináctileté dívce, jež musí rodinný majetek, to jest stádo krav, převést přes řeku do Švédska. Jde totiž o závěr druhé světové války a Finové už nebojují proti Rusům, nýbrž proti Němcům.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Román Řeka je typickou finskou literaturou – zvlášť tou z období druhé světové války: „Na břehu Řeky se klátil finský voják. V jedné ruce mával lahví francouzského šampaňského, v druhé držel německou vojenskou pušku. Křičel, že Rusák bude poražený ve chvíli, kdy dobudeme Leningrad, načež pozvedl lahev ke rtům a dlouho se kvákavě smál.“ Nejde o první román finské prozaičky Rosy Liksomové (1958), který byl přeložen do češtiny. Před čtyřmi lety zde vyšla Paní plukovníková (2017). I ona se odehrává během druhé světové války a i ona má hlavní hrdinku vypravěčku.

Zatímco však Řeku vypráví třináctiletá dívka, Paní plukovníkovou mladá žena, kterou o mnoho let starší manžel opakovaně mlátí. Mohli bychom unaveně pozvednout obočí: další literátka vracející se do dramatické doby 20. století, aby nám ukázala, jak ženy trpěly, jak čelily domácímu násilí, protože se to tehdy slučovalo s obrazem oddané manželky… Jenže tak to vůbec není. U Rosy Liksomové jde totiž o literaturu – žádná slohová práce křížená s neumětelskou agitkou.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se