Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Demokracie je víc ohrožená na Západě. My máme proti „jedinému správnému názoru“ protilátky, říká Marek Benda


Marek Benda | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Premium Rozhovor
S bývalým studentským vůdcem o Listopadu, o studiu temna, o konci disidentů a nakonec i o tom, že náš ústavní systém se nehnul ani o píď. „Největší politickou chybou, jakou jsem kdy v životě udělal, byla má podpora přímé volby prezidenta,“ přiznává Marek Benda.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Lidovky.cz: Znám jednoho studentského vůdce z roku 1989, který je již roky ministerským předsedou. Takže se vás chci zeptat: proč nejste také premiér?
To je zábavná otázka. V prvé řadě já nikdy tímto směrem neuvažoval. Prostě a jednoduše na to nemám. Nejsem jazykově vybaven, rozumím tak akorát polsky a slovensky, všechny jazyky, které jsem jakžtakž uměl, jsem už zapomněl.

Na druhou stranu samozřejmě byly situace, kdy mě někteří vyzývali, abych vstoupil do vlády, ale já musím přiznat, že mě práce ve sněmovně bavila vždycky víc než představa, že mám auto, řidiče a čtyři sekretářky. Řečeno zkratkou nebo bonmotem: já jsem nikdy neotevřel žádnou excelovskou tabulku s rozpočtem.

Lidovky.cz: Zkusím to vážněji: čím to, že u nás fakticky úplně z politiky zmizely postavy roku 1989? Vy jste ve sněmovně patrně jediný, na Hradě bude ještě pár týdnů muž, jenž „u toho“ jakýmsi způsobem byl, ale až v lednu odejde a po něm i z Ústavního soudu téměř osmdesátiletý Pavel Rychetský, budete osamělý poslední mohykán. Na rozdíl od Maďarska, jemuž vládne bývalý studentský předák Viktor Orbán, nebo Polska, kde jak Mateusz Morawiecki, tak Jaroslaw Kaczynski pocházejí ze Solidarity.
Tady došlo k ohromné generační obměně a veliké ruptuře v polistopadovém vývoji. Když se Petr Fiala stal předsedou ODS, tak jsme kromě tradiční návštěvy Národní třídy založili tradici Mánes, kam jsme začali zvát z Prahy i z Brna jak studentské, tak disidentské vůdce, samozřejmě ty, kteří se i v nesmírně těžkém období opoziční ódéesky byli ochotní s námi vůbec setkat. A už tehdy Petr Fiala říkal: „Já jsem asi poslední předseda parlamentní strany, který se může smysluplně hlásit k listopadu ‚89.“

Poslední rána přišla v roce 2013, kdy došlo k té takzvané protikorupční revoluci a rozehnání všeho, co do té doby fungovalo, a k fakticky úplnému přetržení polistopadových tradic. A samozřejmě nezapomínejme na to, že mnozí klíčoví aktéři jsou nejen v seniorním, ale kmetském věku, a do nějakých větších aktivit už se jim prostě nechce. Já chodím každý rok na pět sedm pohřbů...

Lidovky.cz: Zpátky do roku 1989. Z vašich oken je přímo vidět na Malostranské náměstí, kde má jedno z pracovišť pražská matematicko-fyzikální fakulta. Chodil jste sem v roce 1989?
Ano. Studoval jsem tu temno.

Lidovky.cz: Prosím?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...

Mohlo by vás zajímat