Rudoarmějci osvobodili Prahu v amerických botách. Moskva je dodnes nesplatila

Premium

Vojáci Rudé armády při osvobozování Prahy v květnu 1945 | foto: Profimedia.cz

Rusko je zajato ve svém narativu ublíženosti a chápe se jako bojovník proti spiknutí zvráceného Západu. Tomu podléhá i jeho interpretace historie. Jenže realita je trochu jiná – zejména Spojené státy byly před pádem železné opony k Sovětům víc než vstřícné.

Mezinárodní izolace je paradoxně vodou na mlýn putinovské propagandy. Pasuje totiž skvěle do starého sovětského narativu o spiknutí celého světa proti nebohému Rusku, jež brání tu vykořisťovaný proletariát, tu starý dobrý (ortodoxní) svět. Jedná se o narativ veskrze ublížený, ale o to lákavější. Odpovědnost za vlastní selhání totiž umožňuje svým vyznavačům svalit vinu na druhé – jak to dělají všechny konspirační teorie.

Tento článek je součástí iDNES Premium

Mimořádná nabídka

  • Expertní testy, které vám reálně ušetří peníze
  • Hloubkové analýzy a kompletní archiv
  • Čtení všech článků bez omezení

První měsíc za 19 Kč

Předplatit
Vstoupit do diskuse (48 příspěvků)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.