Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Měl Slánský, co si zasloužil? Proces, který i po letech stále fascinuje svou absurditou


Rudolf Slánský. Dlouhé roky byl dvojkou stranického aparátu KSČ hned po Gottwaldovi, nakonec byl obětován. | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Filmové záběry ze soudu s Rudolfem Slánským působí neuvěřitelně. Slánský se jako robot zcela bez emocí a naučeně přiznává k všemožným zločinům včetně toho, že může za smrt Jana Švermy za války, protože mu podstrčil malé boty! Však také celý tento proces bylo jedno velké neuvěřitelné divadlo.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Proces s tzv. protistátním spikleneckým centrem, od jehož zahájení v neděli uplynulo přesně 70 let, dodnes fascinuje svou absurditou – souzen byl bývalý generální tajemník KSČ Rudolf Slánský, muž č. 2 represivního režimu, jejž pomáhal sám budovat – i brutalitou. Ze 14 obviněných jich bylo k smrti odsouzeno a popraveno jedenáct.

Od 90. let dominuje historiografii tohoto tématu historik Karel Kaplan, jehož autoritativní Zpráva o zavraždění generálního tajemníka (1992) vyšla nově i tento rok pod názvem Mám, co jsem si zasloužil: zpráva o zavraždění Rudolfa Slánského a spol. (2022). Dá se tedy vnést do případu nějaké nové světlo? Jak dodává historik Ondřej Vojtěchovský, možná stačí „jen“ si staré prameny přečíst novýma očima a přidat k nim to, co nového zatím zjistili kolegové v jiných zemích bývalého východního bloku, včetně SSSR.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat