Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

„Porodila jste deset dětí? Dostanete milion rublů!“ Rusko se zoufale snaží zastavit úbytek obyvatel


Dítě mává ruským vojákům. | foto: Profimedia.cz

Premium Doporučujeme
Rusku mizejí Rusové. Jen od začátku roku ubylo na 700 tisíc lidí, půl procenta obyvatelstva země, a to je za tak krátké časové období z demografického hlediska děsivé. Polovinu z tohoto počtu tvoří lidé, kteří ze země z různých důvodů prchají, druhá polovina padá na vrub vymírání.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Pokud jsou mezi vámi takoví, kteří mají fixátor v páteři nebo implantáty v mozku, znamená to, že jste kategorie V a jste povoláváni v případě mobilizace a podléháte jí,“ prohlásil na záznamu uveřejněném ukrajinskými médii nově jmenovaný velitel pluku mobilizovaných záložníků ruské armády. I on sám se přiznal k tomu, že trpí množstvím chorob, nicméně nezbývá mu nic jiného než sloužit dál a možná i odjet na bojiště.

„Já mám také fixátor, oddělaná kolena, jsem poloslepý a mám spoustu dalších problémů. Žiju na prášcích a lékaři mi toho hodně zakázali, ale musím plnit úkoly,“ říká před nastoupenou jednotkou velitel. Poslouchají ho vesměs staří kmeti od třicítky daleko přes padesátku.

Podobné výjevy jsou vidět všude na nahrávkách pořízených samotnými mobilizovanými. Podle původních plánů měli být povoláni jen vybraní jedinci, kteří sloužili v armádě a mají bojovou zkušenost, jenže to dle dosavadních náznaků vypadá, že povolávací rozkazy dostávají hlavně starší generace či mladí rekruti, kteří s armádou nepřišli do styku, třeba i reprezentanti v krasobruslení Dmitrij Alijev (23) a Makar Ignatov (22).

Matky hrdinky

Adepty pro frontu není kde brát, mladí lidé jsou oproti těm ve středním věku v menšině a najít mezi nimi někoho ochotného bojovat je vzácností. Vysvětlení nabízí vývoj ruské demografie, plný vzestupů a pádů, byť nárůst obyvatel je pro režim Vladimira Putina prioritou.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat