Sobota 14. prosince 2024, svátek má Lýdie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Polopravdy o Listopadu. Skutečně jsme bojovali proti komunistům? A šlo o svobodu, nebo o konzum?

Na Letné se vedle sebe postavili Alexander Dubček, Václav Havel a Ladislav Adamec. | foto: Profimedia.cz

Premium Doporučujeme
V listopadu 1989, před 35 lety, jsme si vzali zpátky svobodu. Zpravidla se nedodává, že „my“ znamená menšinu občanů, snad jen čtvrtinu. Většina klíči na náměstích necinkala. Zůstali doma a čekali, jak to dopadne. To není v případě revolucí nic výjimečného. Ale je nebezpečné lakovat dějiny narůžovo, lichotit si a vymlouvat se. Ať už poučením historie má být některé věci neopakovat, nebo naopak je v případě potřeby umět udělat znovu.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Vyprávění o sametové revoluci obvykle obvykle líčí, jak jsme se my Čechoslováci sami osvobodili. Zní to hezky a je pravda, že hlavní roli hráli našinci. Ale vytěsňujeme tím fakt, že jsme mezi tehdejšími komunistickými zeměmi patřili k posledním, které se vzepřely.

Poláci a Maďaři začali dávno před námi a i berlínská zeď padla už 9. listopadu. Vše usnadnila krize sovětského impéria, připravená brežněvovskou stagnací a prohloubená Gorbačovovými reformami. Bez toho všeho by vzpoura moc šancí na úspěch neměla.

Sami jsme ve skutečnosti udělali jen poslední krok. Důležitý krok, odvážný, ale poslední. Tím, že si to málo připomínáme, projevujeme nevděk vůči těm, kdo nám tento krok umožnili. Gorbačov sice chtěl komunistické impérium vylepšit, a ne zničit, ale nesáhl k brutálnímu násilí, aby odvrátil jeho konec.

Zčásti asi z důvodů lidskosti, ale jistě na základě zkušeností z okupace Afghánistánu: tamní mudžahedíni zápasili i za naši svobodu. A nezdolný odpor polských odborů Solidarita, Panevropský piknik v Maďarsku i východní Němci prchající v trabantech přes Prahu Jakešovi a spol. také ukázali, že diktatury mají na kahánku, a tím podlomili jejich vůli k odporu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: