Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Maminka se upila, život může začít. Módní návrhář debutuje se skvěle napsaným románem o svém dětství


Módní návrhář Douglas Stuart vydal mimořádně podařený debutový román | foto: Profimedia

Premium Recenze
Tady se všechno povedlo. Silný osobní příběh ve skvělém románovém balení. V New Yorku usazený módní návrhář napsal debutový román o tom, jak musel v Glasgow prokličkovat dětstvím po boku matky alkoholičky a jak se v něm zároveň pomalu, ale jistě probouzelo poznání, že nebude jako většina ostatních kluků, že fotbal ani holky mu nic neříkají.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Jsou země, kde se literáti pachtí, ale nic epochálního stejně nevznikne, i když se to někdo následně snaží tvrdit s poukazem na to, že se dotyčné knihy přece hojně prodávají či že dostaly nějaké ceny. A pak jsou jazykové oblasti, v nichž vznikne jen tak mimochodem vynikající román, který nepotřebuje žádné okecávání a kamarádíčkování. V takovém prostředí to zkrátka může fungovat obráceně než u nás: román není dobrý, protože dostal cenu. Je to právě naopak: je dobrý, a proto si ocenění zasloužil. Což je přesně případ Shuggieho Baina.

Tady je totiž všechno tuplované. Nejenže je tedy podařeným románem, nýbrž je rovněž románem, který oprávněně získal Bookerovu cenu, což znamená, že byl vybrán mezi veškerými britskými, irskými, americkými, australskými, jihoafrickými či kanadskými romány toho roku. Po Mlíkaři (2018) Anny Burnsové je tak Shuggie Bain (2020) Douglase Stuarta další vynikající vizitkou tohoto ocenění.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat