Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Co tě trápí, milé Slovensko? Našeho souseda čekají extrémně důležité volby. Budou osudové


Robert Fico zažívá pozoruhodný comeback. Uspěje v parlamentních volbách? | foto: Profimedia.cz

Premium Doporučujeme
I když Česko a Slovensko žijí už třicet let každé vlastní život, zájem jedné země o druhou stále přetrvává. Byly dokonce i doby, kdy slovenská hlava státu Zuzana Čaputová bývala u části českého obyvatelstva oblíbenější než vlastní prezident.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Přesto všechno se nelze ubránit dojmu, že se nám Slovensko v poslední době začalo vzdalovat a stále méně mu dokážeme rozumět.

Nejde ani tak o jazyk, jenž je hlavně pro mladší generaci stále větším problémem, ale spíš o dění na Slovensku. Právě v posledních dnech tam proběhla řada událostí, které vyvolávají z vnějšího pohledu značnou bezradnost. Některé z nich mají lehce kabaretní rysy, jako když se několik týdnů před volbami na veřejnosti porvali bývalý premiér Igor Matovič s někdejším ministrem vnitra Robertem Kaliňákem.

Jejich šarvátka zvěčněná na internetu by se možná dala odbýt tím, že ti dva se prostě nikdy neměli v lásce a krátce před důležitými volbami se nechali unést emocemi, respektive vzájemnými antipatiemi. Koneckonců bitka, která se odehrála před úřadem vlády v Bratislavě, jako by tak trochu potvrzovala naši představu o Slovácích coby o něco zemitějších současnících, kteří nikdy nechodí pro nějakou tu ránu či ostřejší slovo daleko.

Druhý možný pohled ovšem říká, že fyzický střet dvou bývalých vysokých ústavních činitelů je vnějším projevem vypjaté atmosféry a celkového neklidu, jenž je pro současné Slovensko a jeho společnost charakteristický. Není to pouze důsledek finišující kampaně, tento stav trvá již několik posledních let. Neklid a nejistota zasáhly podstatnou část společnosti, jsou důvodem pro hádky v rodinách či mezi nejbližšími sousedy.

Psychiatři znepokojeně varují

Situace před letošními volbami je zřejmě natolik vážná, že slovenští psychiatři cítili potřebu vydat společné prohlášení.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se