Smrtí to nekončí. Nebožtíci s námi mohou mluvit coby žalboti, které vytváří umělá inteligence

Premium

ilustrační snímek | foto: Kheng Ho Toh/Panthermedia/Profimedia.cz

  18:00
Spiritualistické vyvolávání duchů zesnulých dostává moderní podobu díky umělé inteligenci. Řada firem dnes využívá informace, jež po nebožtíkovi zůstanou v digitálním prostoru, a vytvoří z nich žalbota, virtuálního dvojníka pro komunikaci s pozůstalými. S tím ale vyvstává množství dosud neprobádaných problémů.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Duchové mrtvých ožívají v algoritmech umělé inteligence. Říká se jim různě – chatboti mrtvých, generativní duchové, žalboti (anglicky griefbots) či mrtvoboti (anglicky deathbots či thanabots). Jednoho z prvních žalbotů vytvořila Eugenia Kuydaová v roce 2016. Když její přítel Roman Mazurenko zahynul při dopravní nehodě, zadala do umělé inteligence vyvíjené její vlastní firmou na 8000 řádek textových zpráv, které od Mazurenka dostali jeho přátelé. S takto vybaveným chatbotem pak vedla diskuse, pro které umělá inteligence vybírala věty z Mazurenkových textovek.

Nástup žalbotů vyvolává celou řadu znepokojivých otázek. Musí dát zesnulý souhlas s vytvořením žalbota? Kdo bude jeho vlastníkem? Co když zkreslí minulost?

Tento typ „rozhovoru se záhrobím“ nabízel samozřejmě velmi omezené možnosti, Kuydaová proto vytvořila vyšší verze tzv. Roman Bota, kde už umělá inteligence generovala na základě textových zpráv nové, originální odpovědi. A lidé, kteří Mazurenka znali, hodnotili věty produkované Roman Botem za zdařilou nápodobu způsobu vyjadřování zesnulého.

Posedlost spiritismem

Dnes si může žalbota pořídit každý, kdo o to stojí. Z digitálních dat zanechaných blízkou osobou mu vygenerují jejího virtuálního avatara profesionální firmy, jako jsou Project December, HereAfter, Replika, YOV či Eternos.life. Klientům slibují: „Nemusíte dát sbohem svým blízkým ani po smrti. Můžete s nimi i nadále sdílet vzácné životní chvíle.“ Žalbot může vést rozhovory psaným textem nebo i syntetickou nápodobou nebožtíkova hlasu, kterou lze doplnit o rekonstrukci tváře. V budoucnu může zesnulého zastoupit dvojník představovaný humanoidním robotem.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Vstoupit do diskuse (9 příspěvků)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.