Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Ze Svazu do Říše. Většina letadel v bitvě o Anglii létala na benzin ze sovětské ropy


Vladimír Clementis brojil proti paktu Molotov–Ribbentrop. Stalin mu to nezapomněl a Clementis v 50. letech skončil na šibenici. | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Německo-sovětská smlouva o přátelství měla poměrně zásadní důsledky: Německo mohlo navzdory námořní blokádě dál pohánět svůj válečný stroj; většina letadel v bitvě o Anglii létala na benzin ze sovětské ropy. Stalin věřil Hitlerovi tak moc, že ještě v noci z 21. na 22. června 1941, kdy začala operace Barbarossa, přejel sovětsko-německou hranici cisternový vlak.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

V důsledku sovětské i německé agrese zmizelo koncem září 1939 Polsko z mapy Evropy. Právem je proto tato společná agrese označována Poláky dodnes jako čtvrté dělení Polska. Ministr zahraničí Molotov v souvislosti se zánikem polského státu prohlásil, že „zmizel parchant Versailleské smlouvy“, slova, která musela hluboce urazit každého Poláka.

Sovětsko-německou agresi proti Polsku formálně zpečetila nová společná smlouva o hranicích a přátelství, podepsaná v Moskvě 28. září 1939, která vytyčovala i společnou hranici. Obsahovala také důvěrný protokol, v němž se SSSR zavazoval umožnit říšským státním příslušníkům a osobám německé národnosti emigraci do Německa či na území pod německou kontrolou, přičemž obdobný závazek přebírala Německá říše vůči osobám ukrajinské či běloruské národnosti, pokud se chtěly přestěhovat do SSSR.

První dodatečný protokol měnil hranici sféry zájmů SSSR a Německa tak, že Litva připadla do sovětské sféry, přičemž některá okrajová území na jihozápadě Litvy připadla Německu. Německo získalo naopak část lublinské a varšavské provincie, náležející podle původního tajného protokolu do SSSR. Vilnius s okolím zase připadly Sovětům, kteří jej odevzdali Litvě. Ta už od získání nezávislosti v roce 1918 považovala Vilnius za své hlavní město a až do roku 1938 odmítala jeho polskou anexi uznat.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...