Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohled Zdeňka Lukeše

Šperk u hlavního nádraží. Státní opera zažila mnohé, než ji od okolí definitivně odstřihla magistrála


Německá opulence. Neorokoková dekorace hlediště bývalého Nového německého divadla, dnes Státní opery. Budova, která leží v katastru Královských Vinohrad na území Městské části Praha 1, byla vystavěna v letech 1885–1888. | foto: Zdeněk Lukeš

Premium
Je to takové nešikovné místo, ze všech stran odříznuté. Budova samotná není ani moc vidět, jak ji zastiňují okolní, vyšší stavby. Byla by však škoda Státní operu přehlédnout.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Takzvaná severojižní magistrála, zbudovaná v sedmdesátých letech minulého století, přinesla Praze mnoho problémů. Přitáhla do centra intenzivní automobilovou dopravu, vytvořila cézuru uvnitř městského jádra, vyvolala demolici několika budov včetně údajně nejkrásnějšího nádraží střední Evropy na Těšnově a doslova odřízla řadu významných staveb od svého okolí.

Platí to například o budově městského muzea na Florenci, dále o secesní dominantě naší metropole – hlavním nádraží, o paláci Národního muzea na Václavském náměstí a v neposlední řadě také o budově dnešní Státní opery. Ta se náhle ocitla na jakémsi ostrově mezi kolejištěm nádraží a magistrálou. Dostat se pěšky k divadlu není snadné, musíte se ponořit po ponurého tunelu pod komunikací.

Dnes se navíc tato stavba doslova krčí mezi patrovými garážemi a mohutnou hmotou budovy někdejšího Federálního shromáždění. A přitom se jedná o velmi významnou památku architektury devatenáctého století.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...