Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na přeplněné střední školy míří nejvíc dětí od rozpadu Československa. Chybí třídy i učitelé, kraje hledají řešení


Nebudou to mít snadné. Na střední školy se letos bude hlásit nejsilnější ročník deváťáků za posledních 29 let. | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
V roce 2008 se narodilo 119 tisíc dětí, čímž se tento ročník zařadil na první místo v porodnosti za 29 let. Patnáct let uplynulo jako voda a mnohá z tehdejších novorozeňat za pár týdnů podávají přihlášky na střední školy či učiliště.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

K nim je navíc třeba letos připočíst i zatím přesně nezjištěný počet deváťáků z Ukrajiny, a tak bude jejich cesta za vzděláním oproti starším ročníkům poněkud těžší.

Přijímačky na SŠ

Vysoká porodnost ale panovala i v dalších letech, takže potíže s kapacitami středních škol potrvají nejméně do roku 2025. Jak jsou české střední školy připraveny na nápor, jaký téměř 30 let nezažily?

„Podle našich informací je na všech středních školách v ČR k dispozici celkem 687 372 míst a tyto školy pro letošek vykázaly obsazenost 463 130 žáků. Teoreticky tedy v tomto okamžiku mohou střední školy po celé České republice přijmout 224 242 žáků,“ uklidňuje mluvčí MŠMT Aneta Lednová a dodává: „Míst ve středních školách je v celorepublikovém průměru dostatek, problematické je tedy jednak regionální rozmístění a jednak zájem uchazečů pouze o určité obory.“

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat