Teplo z měst ovlivňuje teploty tisíce kilometrů daleko

Autor: ,
  7:00
WASHINGTON - Doprava ve městech, vytápění budov, klimatizace a další aktivity vytvářejí nadbytečné teplo, které se může stát součástí proudů v atmosféře a ovlivnit teplotu v místech tisíce kilometrů daleko. Tvrdí to studie, kterou podle agentury AFP zveřejnil časopis Nature Climate Change. Závěry by prý mohly pomoci objasnit, proč jsou v některých oblastech na severní polokouli mírnější zimy, než jak předpovídají klimatické modely.

Chicago | foto: Shutterstock

Vědci se zabývali takzvaným odpadním teplem, které vzniká například při vytápění budov nebo při spalování fosilních paliv. Experti tvrdí, že toto teplo pak zřejmě proniká do vzduchu proudícího v atmosféře a v rámci tohoto takzvaného tryskového proudění se může dostat do vzdálených oblastí a zvýšit zde teplotu až o jeden stupeň Celsia.

Ochlazení v Evropě

Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu, z Floridské univerzity a z amerického Národního střediska pro výzkum atmosféry (NCAR) tak prý ve svých modelech zaznamenali oteplení, ke kterému dochází na podzim a v zimě v rozsáhlých oblastech na severu Kanady, na Aljašce a na severu Číny. V některých částech Evropy by změny v atmosférickém proudění mohly prý naopak způsobit ochlazení, a to především na podzim.

Agentura AP upozornila, že o skutečnosti, že teplota ve městech je vyšší než v zemědělských oblastech, se ví relativně dlouho. Studie ale naznačuje, že teplo může stoupat do výšky asi 800 metrů a měnit vzdušné proudění. Vliv tohoto jevu na globální teploty je ale zanedbatelný, tvrdí experti. Na úrovni planety prý způsobuje nárůst teploty průměrně jen o 0,01 stupně Celsia.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.