Srovnání 400 nejlepších světových univerzit provádí konzultační společnost Thomson Reuters, která žebříčky sestavuje mimo jiné na základě databáze vědeckých výsledků Web of Science. Výsledky ale ovlivňuje třeba i šetření týkající se reputace univerzity, které vychází ze subjektivního hodnocení.
ČTĚTE TAKÉ: |
Univerzita Karlova také upozornila, že například v takzvaném Šanghajském rankingu se meziročně zlepšila o deset příček a celkově postoupila na 260. místo. V QS World University Rankings pak UK poskočila o 50 míst na 233. pozici.
České vysoké školySrovnávacích žebříčků univerzit existuje celá řada, Univerzita Karlova se v nich tradičně umisťuje nejlépe mezi českými univerzitami. Jiné české školy, například ČVUT nebo Vysoká škola ekonomická, se ale slušně umisťují v oborových žebříčcích zaměřených například jen na technické nebo ekonomické univerzity. |
"Rozhodně tedy ze zveřejněného výsledku v THE nelze vyvozovat, že by se UK ve svém vědeckém výkonu či dokonce ve vzdělávací činnosti, o které globální rankingy vypovídají velmi málo, nějak jasně zhoršila," tvrdí rektor.
I umístění je úspěch
Zároveň upozornil, že čelné příčky v žebříčcích obsazuje zhruba jen asi třicítka převážně amerických a britských univerzit, pořadí dalších už se od sebe tolik neliší. Tyto nejprestižnější školy mají rozpočty v řádech miliard dolarů, což se na kvalitě výrazně podepisuje. "V takovém prostředí je pro UK úspěchem již to, že se mezi elitními univerzitami hodnocenými v tomto exkluzivním žebříčku i nadále udržela," dodal Hampl.
V letošním srovnání THE zvítězil Kalifornský technologický institut následován univerzitami v Harvardu a Oxfordu. V první desítce se umístily ještě dvě britské univerzity, zbytek je z USA.