Pátek 4. října 2024, svátek má František
130 let

Lidovky.cz

Kalendář hrdinů

Život v mlčení a utajení. Zpravodajec Hájíček vedl tajnou válku proti nacistům

Jaroslav Hájíček foto: Archiv

Za války žil Jaroslav Hájíček životem utajeného zpravodajského důstojníka v exotických krajinách pod cizími jmény. Byl tak výraznou osobností, že se musel po válce dostat do soukolí Státní bezpečnosti.
  12:00

Jaroslav Hájíček se narodil 25. srpna 1899 v Hostí na okrese Týn nad Vltavou. Maturitu ale složil na gymnáziu v Nymburce a na podzim 1917 se ještě dostal na italskou frontu. Po vyhlášení československého státu se zúčastnil bojů na Slovensku a rozhodl se pro vojenskou kariéru.

V letech 1931–1934 absolvoval Vysokou válečnou školu v Praze. V té době začal vykonávat i funkci zpravodajského důstojníka a od ledna 1937 nastoupil ke 2. oddělení (zpravodajskému) hlavního štábu MNO. Stal se přednostou maďarské sekce.

Hned po okupaci v březnu 1939 se Hájíček mimořádně aktivně zapojil do budování tajné armády Obrana národa. Mimořádně se zasloužil o zřízení radiového spojení se zahraničním odbojem. V listopadu 1939 pak dostal rozkaz opustit vlast a ilegálně odcestoval do Bělehradu.

Dva roky na cestě do odboje. Ladislav Marmol vstoupil do Royal Air Force a létat nepřestal ani po válce

Začal pracovat v tamní československé vojenské předsunuté zpravodajské ústředně. Kromě zpráv a spojení s jugoslávským hlavním štábem také zajišťoval transfery čs. vojáků k zahraniční armádě ve Francii. Major Hájíček také zajišťoval dodávky britského sabotážního materiálu kurýrní cestou do protektorátu.

V červenci 1940 musel ohrožen uprchnout na Blízký Východ a stal se naším styčným důstojníkem v Haifě. Zajišťoval přesuny československých internovaných vojáků ze SSSR k naší armádě ve Francii a pak k čs. praporu v Palestině. Tehdy vyvolal poprvé nelibost komunistů, které hodnotil kriticky pro jejich protiodbojovu agitaci v době sovětsko-německého paktu o neútočení.

Neúnavný Hájíček také vedl tamní zpravodajskou rezidenturu. V březnu 1942 se již jako podplukovník generálního štábu stal vedoucím Československé vojenské skupiny Istanbul, která představovala významné centrum výměny zpráv z rozvětvené sítě po téměř celé Evropě. V říjnu 1944 se jeho pozice změnila na československého vojenského přidělence u turecké vlády. Hájíček se za války zařadil mezi nejlepší a nejvýkonnější československé zpravodajce.

‚Tak nás konečně vykopli!’ Miroslav Vild dostal vyznamenání od krále, pak dělal podřadné práce

Jako mnoha jiným veteránům zahraničního odboje se také podplukovníku Hájíčkovi nedostalo doma odpovídajícího uznání. Po návratu do ČSR v roce 1946 dostal jen funkci velitele týlu 2. vojenské oblasti v Táboře a krátce po únoru začala jeho cesta do výslužby a perzekuce. Již několik let předtím sledovalo respektovaného zpravodajce komunisty ovládané Obranné zpravodajství. Tak se na jaře 1949 dostal po zatčení nejprve do Tábora nucené práce na Mírově a odtud do vazby v Praze Ruzyni.

Nakonec byl v listopadu 1950 účelově odsouzen za údajné nedbalé uchovávání státního tajemství na jedenáct měsíců vězení. Po odpykání trestu jej ale poslali znovu do Tábora nucené práce, odkud se dostal až v roce 1953. Strávil ve vězení a v internacích celé čtyři roky!

Jako obávaný zpravodajec zůstal pod trvalým dohledem Státní bezpečnosti, která se jej současně pokusila získat i ke spolupráci. Znovu jej zatkli za nejasných okolností v červnu 1956, údajně za účast na letákové aféře a odsoudili na další tři roky vězení. Na relativní svobodě se ocitl až v roce 1959. Mimořádně zasloužilý muž zemřel v ústraní 21. března 1978 v Praze. Kromě čs. válečného kříže po válce se pplk. Hájíčkovi nedostalo ani posmrtně žádného ocenění.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha.

Autor: