Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Výkřik v Oslu. Norská metropole otevřela muzeum věnované ‚šílenému‘ malíři Munchovi

Větší prostor. Budova nového Munchova muzea od španělského architekta Juana Herrerose stojí přímo na mořském břehu v sousedství Opery. foto: Zdeněk Lukeš

Prosklené průčelí pokryté plechem osvětluje jméno toho, komu je tato budova zasvěcena: Munch. Záliv osloského fjordu nyní zdobí nejen operní budova, ale i nové Munchovo muzeum z dílny architekta Juana Herrerose.
  5:00

Vynikající expresionistický malíř Edvard Munch (1863–1944, čte se jako „munk“), autor slavného Výkřiku, měl, jak známo, od devadesátých let předminulého století velký vliv na českou uměleckou scénu, zejména na umělce skupiny Osma. V roce 1905 mu v Praze uspořádal výstavu spolek výtvarných umělců Mánes. 

Konala se v dřevěném pavilonu, navrženém o tři roky dříve v Kinského sadech na Smíchově Janem Kotěrou pro expozici francouzského sochaře Augusta Rodina. Na Munchově výstavě bylo představeno na čtyři desítky grafik a osmdesát malířských pláten. Jedno z nich – Tanec na břehu – zakoupil sochař Stanislav Sucharda. 

Kdysi mi jeho dcera ukazovala v Suchardově domě v Bubenči, jehož autorem byl mimochodem opět Kotěra, místo na stěně, kde kdysi Munchův obraz visel. Jeho obrys byl stále patrný na tapetové výzdobě. Dnes je dílo jedním z nejvýznamnějších exponátů Národní galerie ve Veletržním paláci.

Prostornější sídlo pro mistra

V norské metropoli Oslu bylo Munchovi postaveno v roce 1963 menší muzeum ve čtvrti Toyenu, kde bylo soustředěno na 1100 obrazů, 4500 kreseb, 18 000 tisků a šest plastik z jeho pozůstalosti. Několik desítek dalších prací vlastní Národní muzeum v Oslu (to získá novou budovu příští rok). Kapacita Munchova muzea však byla omezená a chybělo i další zázemí, takže bylo před několika lety rozhodnuto, že pro sbírku nejvýznamnějšího norského malíře bude vystavěna nová čtrnáctipatrová budova.

Pohled na střešní terasu
Detail opláštění muzea

Na ni byla vypsána v roce 2008 mezinárodní architektonická soutěž. Tu vyhrál respektovaný španělský architekt Juan Herreros (* 1958). Ten studoval v Madridu a nyní působí jako profesor na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. K jeho nejvýznamnějším realizacím patří Agora centrum v kolumbijské Bogotě, výtvarná galerie ve španělském Bilbau nebo věžový dům banky v Panamě.

V záři světla

Budova Munchova muzea vyrostla v části zvané Bjorvika u zálivu osloského fjordu v těsném sousedství populární operní budovy, o které se můžete dočíst v Orientaci LN ze 14. listopadu 2020, a také nové Deichmanovy knihovny. Nese prostý název Munch, který svítí na proskleném průčelí, krytém perforovaným zvlněným plechem. Výrazná tmavá výšková dominanta přímo na břehu moře vyrůstá z rozšířené báze, v níž je vstupní sál, kavárna, museum shop a velká víceúčelová hala. Ve vyšších patrech jsou výstavní sály, věnované různým tématům Munchovy tvorby, je tu i rozlehlý prostor pro jeho velkoplošné malby. V nejvyšší části je další stálá expozice, věnovaná jeho životu a přibližující na různých exponátech jeho dobu i rodinné sídlo.

Hrozba pro operu?

Pak tu jsou i sály pro výměnné výstavy; ta současná představuje tvorbu britské výtvarnice Tracey Eminové, jež se odvolává na Munchův odkaz, reaguje však na něj soudobými prostředky. Nechybí samozřejmě ani depozitáře, badatelské centrum a výtvarný koutek, kde mohou pod vedením kurátorů řádit děti. Horní partie muzea je mírně vykloněna, aby tak umožnila nerušený pohled na panoráma města, záliv i další dominanty v okolí. Slavnou Operu odtud máte jako na dlani. Nechybí luxusní restaurace, kavárna a vyhlídková terasa. K slavnostnímu otevření za účasti norského krále Haralda V. došlo před týdnem.

Autor těchto řádek měl příležitost si novou dominantu města podrobně prohlédnout a vyslechnout rovněž komentáře některých obyvatel města. Mnozí mají pocit, že výrazná zalomená vertikála příliš zastiňuje oblíbenou Operu, jejíž bílé rampy sestupují až k vodní hladině.

Je to vše také otázka zvyku, vždyť i ta měla v době vzniku v první dekádě tohoto století své odpůrce. Norům se každopádně podařilo vytvořit v lokalitě, kde byly dřív doky, a patřila k nepříliš bezpečným zónám metropole, velmi příjemné prostředí pro život, které doplňují dětská hřiště, přímořské sauny i nová bytová výstavba – pravda, v tak exkluzivním prostředí samozřejmě luxusní. Je to však také doména chodců, cyklistů nebo řidičů elektrických koloběžek.

Centrum je pro normální automobilový provoz prakticky uzavřeno, funguje však veřejná doprava, tedy metro, tramvaj, autobusy. Taxíky i elektromobily rezidentů se pak plouží třicetikilometrovou rychlostí, na což dohlíží policie, nedodržení limitu se viníkům nevyplatí, pokuty jsou velmi vysoké. Ani do nových dominant Osla se autem nedostanete – nemají totiž podzemní ani nadzemní parking. Rovněž zaměstnanci jezdí veřejnou dopravou.

Každopádně návštěva Munchova nového muzea stojí za to. Otevřeno je v sobotu až úterý od 10 do 18 hodin, v další dny až do 21 hodin. Do Osla se během podzimu ještě za architekturou vypravíme.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat