Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Jak poznat kvalitu a jak měřit něco takového, jako je věda?


ilustrační snímek | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
Při hodnocení vědy, výzkumu či univerzit jde mnohem víc než jen o prestiž v podobě žebříčků pořadí. O mnohem víc: o peníze, které často rozhodují o další (ne)existenci toho kterého výzkumu. Jenže jak měřit něco takového jako vědu?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

V příloze Lidových novin Orientace z 18. června 2022 vyšel hezký článek Martina Rychlíka o tom, jak se v mnoha oblastech lidského konání včetně výzkumu rozmohlo všelijaké kvantitativní hodnocení a žebříčky výkonnosti. Vyznělo to do značné míry jako kritika takových snah. Jak je to ale tedy s hodnocením právě vědecké výkonnosti různých vědeckých institucí, vědeckých týmů a jednotlivých badatelů?

Situace je jednoduchá v případě výzkumu a vývoje (většinou firemního), orientovaného na něco komerčně využitelného. Zásadním kritériem takového „aplikovaného“ výzkumu je komerční úspěšnost jeho výsledků (ve skutečnosti je ale většinou uznávána i jen potenciální aplikovatelnost výsledků takového výzkumu, k praktickému využití zhusta ani nikdy nedojde).

Mnohem složitější je to však u výzkumu základního, jehož cílem je „objevování dosud neznámého“. Hlavními výsledky základního výzkumu bývají odborné publikace, v nichž badatelé sdělují svým kolegům ve světě, co objevili. Mohlo by se tedy zdát, že čím více vědeckých publikací daný badatel uveřejnil, tím je lepší; a takové kritérium se u nás před lety skutečně používalo. Je ale absurdní: kvantita je přece něco úplně jiného než kvalita. Jenže jak se pozná ta „kvalita“? A dá se nějak měřit?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat