Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

25 tisíc řezů. Čeští lékaři naskenovali kostru Tycha Braha, vytvoří 3D modely

Věda

  20:47
PRAHA - Radiologové pražské Nemocnice Na Homolce pomocí počítačové tomografie (CT) zkoumali kostru slavného dánského astronoma Tycha Braha (1546-1601). Jeho ostatky spočívající v malé cínové rakvi v pondělí vyzvedli vědci z hrobky v Týnském chrámu v Praze.

Část kostry dánského astonoma Tycho Braha po vyzvednutí z cínové rakve foto: Jacob Christensen RavnČTK

Po vytvoření 3D modelů kostí předají čeští odborníci výsledky práce dánským vědcům, kteří jsou schopni sestavit z těchto dat celou kostru astronoma a určit z ní i to, jak byl vědec vysoký či zda byl nemocný.

Podívejte se na unikátní snímek

Podívejte se, co skrývala cínová rakev, kterou v pondělí vyzvedli archeologové z hrobky v Týnském chrámu v Praze. Rakev otevřeli vědci pozdě večer v laboratoři Antropologického oddělení Národního muzea. Exkluzivně pro Lidové noviny poskytl snímek fotograf NM.

Pohled do rakve s ostatky Tycho Braha

Unikátní pohled do rakve s ostatky Tycha Braha

Elektronické modely pak budou k dispozici k dalšímu zkoumání pro vědce po celém světě, aniž by bylo nutné hrobku znovu otevírat. 

Práce na šest hodin
"Ostatky těla jsme vyšetřovali po částech - zkoumali jsme postupně dlouhé kosti, žebra, obratle, zbytky obličeje i další drobné kosti. Celá lebka se nezachovala, zůstala jen její obličejová část, zachovalé jsou i zuby v horní čelisti. Naskenovali jsme zhruba 25 tisíc tenkých řezů," popsal práci českých lékařů radiolog Martin Horák. Vyšetření trvalo podle něho asi hodinu, počítačové zpracování dalších pět hodin.

INFOGRAFIKA: Tycho Brahe

Pro vyšetření využili počítačovou tomografii, tedy metodu, která speciálním způsobem využívá rentgenových paprsků a umožňuje podrobné zobrazení jednotlivých částí těla v tenkých vrstvách.

Ostatky se v pátek vrátí do Týnského chrámu
Odebrané vzorky se v pátek vrátí na své místo do Týnského chrámu na Staroměstském náměstí. V kostele se při té příležitosti bude sloužit mše.

Česko-dánský tým vědců a výzkumníků otevřel hrobku s ostatky Braha a jeho manželky, aby mimo jiné objasnil příčiny astronomovy smrti. Okolnosti smrti Braha, který působil na pražském dvoře císaře Rudolfa II., jsou nejasné.

Čtěte také

Vědci jeho skon nejčastěji přičítají ledvinovým kamenům. Existuje ale řada teorií, podle nichž byl světoznámý vědec otráven. Nasvědčuje tomu i analýza dánského toxikologa Benta Kampeho, který v Brahově vousu, jenž byl z hrobu vyjmut v roce 1901, odhalil neobvykle vysoké množství rtuti. Podle něj si však astronom otravu zapříčinil sám, když na sobě testoval různé "léčivé" elixíry.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!