Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

4 nejčastější mýty o bioplastech. Ne vždy jsou například biologicky rozložitelné, upozorňují vědci

Věda

  5:29
Když se řekne bioplast, většina z nás automaticky předpokládá, že se jedná o materiál, který je příznivější k životnímu prostředí. V čem jsou si ale bioplasty s běžnými, petrochemickými plasty podobné, a jaký je rozdíl mezi bioplastem a biologicky rozložitelným plastem? To a ještě více, vám pomocí vyvrácení 4 nejčastějších mýtů vysvětlí vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.

Plastové tašky a pytlíky foto: Shutterstock

Předpona „bio“ = šetrnější k životnímu prostředí

Předpona bio- vychází z řeckého βίος [bios], což znamená život. Nenechme se ale zmást. Tato předpona nám neříká, že se automaticky jedná o materiál šetrnější k životnímu prostřední. V našem případě nám „bio“ připomíná, že jsou tyto materiály buď vyrobeny z přírodních surovin anebo se naopak na jejich rozložení příroda (= mikroorganismy) podílí.

Bioplasty jsou vždy biologicky rozložitelné

Pojem bioplast zahrnuje širokou škálu plastů, v současnosti je jich známo hned několik stovek. Obecně se může jednat o buď o nebiodegradovatelný plast vyráběný z přírodních (obnovitelných) zdrojů (např. z biomasy), nebo o biologicky rozložitelný plast, který pochází buď z fosilních zdrojů (ropy) nebo z obnovitelných surovin. Z tohoto rozdělení je pak pochopitelné, že materiály označované jako „bioplasty“ jsou vyráběny z různých zdrojů a taktéž se rozkládají různými způsoby. Všechny bioplasty tedy automaticky nejsou biologicky rozložitelné.

Tašku z bioplastu můžete vyhodit do žluté popelnice

Plastová taška z bioplastu, či spíše z biologicky rozložitelného plastu, např. z polyhydroxybutyrátu, se nedá rychle a snadno odlišit od běžné tašky z polyethylenu, tedy z materiálu na bázi ropy. Jak vzhledem, tak i na omak je prakticky stejná. A protože si nikdo z nás neklade otázku, z jakého materiálu je taška vyrobena, a kam bychom takový výrobek měli po použití vyhodit, většina z nich dnes končí ve směsném plastovém odpadu, kde přítomnost biologicky rozložitelných tašek komplikuje fyzikální recyklaci a snižuje užitné vlastnosti výrobků z recyklátů. 

Ty by měly proto skončit kompostárnách, kam se naopak nesmí dostat tašky z nebiodegradovatelných bioplastů. Celý zmatek kolem tašek z bioplastů by přitom zjednodušilo zavedení přehledného označení výrobků z biodegradovatelných plastů, které by je přehledně odlišilo od plastových tašek určených do žlutých popelnic.

Bioplasty nám pomůžou s narůstajícím plastovým odpadem

Přestože lze dle European Bioplastics očekávat pozvolný nárůst v oblasti výroby bioplastů, neočekávejme nijak radikální boom, kterým by nám pomohl s řešením, jak omezit zvyšující se množství plastového odpadu. Představa bioplastů, které by se v přírodě rychle rozkládaly a zároveň plnily svoji funkci (byly dostatečně pevným a trvanlivým materiálem), je bohužel velice mylná. Tento rozšířený mýtus navíc v naší společnosti pevně zakořenil kvůli tzv. zelenému marketingu některých firem. Posoudit, zda jsou bioplasty pro životní prostředí přínosné nebo ne, je však mnohdy složité.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat