Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

42 žáků nemusí znovu k maturitě díky odvolání

Tisíce žáků čekají v září maturity nanovo. foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA - Díky přezkoumání maturit nemusí na podzim opakovat zkoušku dospělosti 42 žáků. Proti výsledkům se přitom odvolalo 1414 studentů, tedy asi 1,4 procenta z celkových téměř 99 tisíc maturantů.
  7:33

Na tiskové konferenci to řekl šéf centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený. Přezkoumání výsledků také ukázalo, že učitelé známkovali písemné maturity moc přísně, 37 procent přezkoumaných prací bylo hodnoceno špatně.

Písemné zkoušky dělali žáci z češtiny a cizích jazyků, tyto práce se neopravovaly automaticky, ale hodnotiteli ve škole. Proti výsledkům "písemek" se odvolalo 403 studentů.

JAKÉ BYLY LETOŠNÍ MATURITY?

"Ve 148 případech (37 procent) byla podaná žádost krajským úřadem úspěšně vyřízena," uvedl Zelený na dnešní tiskové konferenci s tím, že 90 studentům se díky tomu změnilo hodnocení práce z neúspěšný na úspěšný, dalším se třeba zlepšila známka nebo aspoň bodové hodnocení.

Kantoři chybovali

"Nejčastějším případem chybně ohodnocené písemné práce z českého jazyka bylo příliš přísné posouzení toho, zda žák vůbec splnil, či nesplnil zadání písemné práce, tj. zda psal o zadaném tématu, či nikoliv," uvedl Cermat s tím, že kantoři chybovali i v dalších ohledech.

U didaktických testů bylo kladně vyřízeno 13 z 1094 žádostí. Chyby v bodování se objevily hlavně u otevřených úloh, kdy se žáci měli rozepsat, a ne pouze zaškrtnout příslušné políčko. Co se týká ústního zkoušení při státních maturitách, zde ze 17 odvolání uspěl pouze jeden student.

REPETE ČEKÁ 20 528 ŽÁKŮ

K podzimním maturitám nakonec půjde 20 528 studentů, přičemž 68 procent z nich bude skládat opravné zkoušky a zbytek nebyl buď k řádným maturitám připuštěn, nebo se nedostavil.

Ústní zkoušky budou žáci skládat na svých školách od 1. do 14. září. Písemná část se pak bude konat ve 192 spádových školách od 15. do 21. září. Tyto spádové školy byly vybírány tak, aby žáci nejeli na zkoušky dál než 20 kilometrů od své původní školy. Tyto vybrané školy také dostanou na náklady spojené s pořádáním zkoušek 22 milionů korun.

Autoři: ,
Témata: Maturita, Akademie, Cermat

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat