Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Africká jezera v ohrožení

Věda

  10:39
Na africkém kontinentu je celkem 677 jezer, která dohromady obsahují třicet tisíc kubických kilometrů vody. Žádný jiný kontinent se tak rozsáhlou přírodní zásobárnou vody nemůže pochlubit.

Jezero Malawi. foto: Reprofoto

Pokud ovšem Afričané nezačnou se svými vodními zdroji zacházet lépe, brzy o ně přijdou. Takový je závěr studie, kterou vypracoval Program OSN na ochranu životního prostředí (UNEP). UNEP přednesl svou zprávu na jedenácté Světové konferenci o jezerech, která právě probíhá v keňské metropoli Nairobi.

Zároveň vydal i Atlas afrických jezer, který porovnává starší a aktuální satelitní snímky vodních ploch v Africe. Fotografie odhalují například to, že jezero Čad se zmenšilo téměř o devadesát procent. Dále zachycují vymýcení rozsáhlých pásů lesa okolo keňského jezera Nakuru či změny na řece Zambezi, které vznikly v důsledku stavby přehrad.

Proměna se nevyhnula ani největší africké sladkovodní ploše, Viktoriinu jezeru, jehož hladina poklesla v porovnání s počátkem devadesátých let o celý jeden metr. Na přepravě po jezeru a na rybách, které v něm žijí, je přitom závislých třicet milionů lidí. “Náš atlas dokazuje, že africká jezera se mění, a to k horšímu,” říká Nick Nuttall, mluvčí UNEP. Dodává, že příčinou změn je především přelidnění v oblastech jezer a globální oteplování.

Kdalším faktorům patří například určité primitivní zemědělské metody, znečištění životního prostředí a nadměrné rybaření. Všechny tyto skutečnosti prý vytvářejí na jezera nežádoucí tlak, který by nakonec mohl vyústit i do problémů s pitnou vodou. Podle odhadů OSN nemají už dnes přístup k nezávadné pitné vodě dvě třetiny afrických venkovanů a čtvrtina Afričanů z měst.

Postupná zkáza jezer by pro Afriku byla tragédií. Vodní plochy zajišťují mnoha Afričanům obživu jednak tím, že jim dávají práci, jednak tím, že v nich plavou ryby, které pro chudé obyvatele představují levný a významný zdroj bílkovin. Dostatečné zásoby vody jsou samozřejmě existenční nutností i pro tamní zemědělce.

“Jezera jsou pro Afričany stejně životně důležitá jako krev, která proudí v jejich tělech,” zdůrazňuje Nuttall. Odborníci tvrdí, že studie UNEP by měla sloužit jako silné varování před dalším poškozováním životního prostředí na černém kontinentu. Přimlouvají se za to, aby jednotlivé africké státy zpřesnily a upevnily vzájemné úmluvy o využívání a sdílení společných vodních zdrojů.

UNEP se domnívá, že pokud se nepříznivá situace ohledně jezer brzy uspokojivě nevyřeší, nebude možné naplnit Cíle tisíciletí - strategický dokument OSN pro rozvojovou spolupráci s africkými státy. Mezi jednotlivými cíli totiž figuruje také snaha snížit do roku 2015 počet Afričanů, kteří nemají k dispozici nezávadnou pitnou vodu, na polovinu.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat