Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Africká jezera v ohrožení

Jezero Malawi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jezero Malawi. | foto: Reprofoto

Na africkém kontinentu je celkem 677 jezer, která dohromady obsahují třicet tisíc kubických kilometrů vody. Žádný jiný kontinent se tak rozsáhlou přírodní zásobárnou vody nemůže pochlubit.

Pokud ovšem Afričané nezačnou se svými vodními zdroji zacházet lépe, brzy o ně přijdou. Takový je závěr studie, kterou vypracoval Program OSN na ochranu životního prostředí (UNEP). UNEP přednesl svou zprávu na jedenácté Světové konferenci o jezerech, která právě probíhá v keňské metropoli Nairobi.

Zároveň vydal i Atlas afrických jezer, který porovnává starší a aktuální satelitní snímky vodních ploch v Africe. Fotografie odhalují například to, že jezero Čad se zmenšilo téměř o devadesát procent. Dále zachycují vymýcení rozsáhlých pásů lesa okolo keňského jezera Nakuru či změny na řece Zambezi, které vznikly v důsledku stavby přehrad.

Proměna se nevyhnula ani největší africké sladkovodní ploše, Viktoriinu jezeru, jehož hladina poklesla v porovnání s počátkem devadesátých let o celý jeden metr. Na přepravě po jezeru a na rybách, které v něm žijí, je přitom závislých třicet milionů lidí. “Náš atlas dokazuje, že africká jezera se mění, a to k horšímu,” říká Nick Nuttall, mluvčí UNEP. Dodává, že příčinou změn je především přelidnění v oblastech jezer a globální oteplování.

Kdalším faktorům patří například určité primitivní zemědělské metody, znečištění životního prostředí a nadměrné rybaření. Všechny tyto skutečnosti prý vytvářejí na jezera nežádoucí tlak, který by nakonec mohl vyústit i do problémů s pitnou vodou. Podle odhadů OSN nemají už dnes přístup k nezávadné pitné vodě dvě třetiny afrických venkovanů a čtvrtina Afričanů z měst.

Postupná zkáza jezer by pro Afriku byla tragédií. Vodní plochy zajišťují mnoha Afričanům obživu jednak tím, že jim dávají práci, jednak tím, že v nich plavou ryby, které pro chudé obyvatele představují levný a významný zdroj bílkovin. Dostatečné zásoby vody jsou samozřejmě existenční nutností i pro tamní zemědělce.

“Jezera jsou pro Afričany stejně životně důležitá jako krev, která proudí v jejich tělech,” zdůrazňuje Nuttall. Odborníci tvrdí, že studie UNEP by měla sloužit jako silné varování před dalším poškozováním životního prostředí na černém kontinentu. Přimlouvají se za to, aby jednotlivé africké státy zpřesnily a upevnily vzájemné úmluvy o využívání a sdílení společných vodních zdrojů.

UNEP se domnívá, že pokud se nepříznivá situace ohledně jezer brzy uspokojivě nevyřeší, nebude možné naplnit Cíle tisíciletí - strategický dokument OSN pro rozvojovou spolupráci s africkými státy. Mezi jednotlivými cíli totiž figuruje také snaha snížit do roku 2015 počet Afričanů, kteří nemají k dispozici nezávadnou pitnou vodu, na polovinu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Americká sonda Perseverance (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Americká sonda Perseverance (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Americká sonda Perseverance (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!