Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Akademici kritizují návrh na zjednodušení ekologických zákonů

Továrna na Ostravsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna na Ostravsku | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Komise pro životní prostředí Akademie věd varuje před schválením návrhu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který má zjednodušit ekologickou legislativu a podpořit konkurenceschopnost českého průmyslu. Mělo by to vážné důsledky na zdraví lidí i životní prostředí, tvrdí předseda komise Radim Šrám.

Akademikům se podle Šráma nelíbí některé body návrhu, ale i celkový přístup úřadu k zákonům o životním prostředí.

Soubor opatření ministerstva průmyslu podle dosavadních informací obsahuje například návrh, aby se z veřejného registru toxických látek vyňaly některé firmy a látky. Ekologové také informovali, že změny mají umožnit vlastníkům silnic bez zábran kácet aleje. Celkově má soubor zahrnout zrušení či změkčení 96 ekologických norem, řekl nedávno šéf zelených Ondřej Liška.

Ministerstvo návrh předloží v pondělí vládě.

"Schválení některých navržených legislativních změn by mělo vážné důsledky pro zdraví statisíců lidí a vedlo by k poškozování kvality prostředí v českých městech a obcích," uvedl Šrám. Dodal však, že s některými částmi návrhu komise souhlasí. I akademici si totiž myslí, že některé oblasti ekologické legislativy jsou příliš komplikované a málo srozumitelné.

Akademie věd kritizuje zejména změny v zákoně o ovzduší, v zákoně o ochraně přírody a krajiny či v integrovaném registru znečištění. Nelíbí se jí například návrh, aby byly z právních norem vyškrtnuty emisní stropy. "Vláda přislíbila rozsáhlou novelu zákona o ovzduší, jež má zajistit podstatné snížení emisí zdraví škodlivých látek," uvedl předseda komise. Návrh pak podle něj ruší dokonce některé části už tak nedostatečné současné normy, což považuje Šrám za nepřijatelné.

Výhrady mají akademici k bodům zabývajícím se kácením stromů, které podle nich povedou k úbytku zeleně ve městech i na venkově. Ministerstvo by zároveň podle komise nemělo vylučovat některá průmyslová odvětví z registru znečištění, ve kterém podniky každoročně zveřejňují údaje o svých emisích.

Akademie uvádějí, že celkový přístup ministerstva k ekologické legislativě je jednostranný a nevyvážený. Úřad se podle komise zabývá pouze náklady, a nikoli účelem změn. Zároveň prý "vychází z nedoložené hypotézy, že vyšší environmentální standardy snižují konkurenceschopnost ekonomiky".

Kritiku si ministerstvo podle akademiků zaslouží i proto, že umožnilo některým zájmovým skupinám, aby se na návrhu podílely. Úřad totiž při tvorbě materiálu oslovil 64 průmyslových a zaměstnavatelských svazů a asociací.

Ministerský návrh již v dubnu ostře kritizovala Strana zelených. Podle Lišky vrací většina z 96 navržených bodů ochranu životního prostředí a zdraví o dvě desetiletí nazpátek. Část kritiky zelených se pak shodovala s výhradami akademiků. MPO tehdy kritiku odmítlo jako účelovou a nekorektní. Nesouhlasilo s tvrzením, že návrh usiluje o seškrtání klíčových ekologických zákonů.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...