Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akademie věd ocenila mimořádné výsledky badatelů

Věda

  14:10
PRAHA - Téměř 2,5 milionu korun dnes rozdělil předseda Akademie věd Jiří Drahoš vědcům z akademických ústavů, kteří dosáhli při své práci mimořádných výsledků.

Jiří Drahoš předseda Akademie věd (vlevo) předává cenu Jiřímu Šponerovi z Biofyzikálního ústavu AV ČR foto: Akademický bulletin - Stanislava Kyselová

Oceněni převzali geofyzikové, matematikové, makromolekulární chemikové, biofyzikové, fyziologové, astronomové, ale i filozofové, sociologové, historikové a jazykovědci. Tradičně dostali ceny také mladí vědci do 35 let věku.

Půl milionu obdržel například tým Filozofického ústavu, který zpracoval nové poznatky o českém středověku v evropském kontextu za několik minulých desetiletí, které vedly k novému obrazu prvního českého státu a jeho dynastie. Výsledkem je publikace Přemyslovci. Budování českého státu.

Za dílo Staročeská Bible drážďanská a olomoucká dostanou 335.000 korun autorky Jaroslava Pečírková, Milada Homolková, Markéta Pytlíková a Hana Sobalíková. Text nejstaršího staročeského překladu Bible z poloviny 14.století představuje svým stářím a kvalitou nejhodnotnější a nejobsáhlejší pramen pro zkoumání vývoje českého jazyka a literatury. Je také jedinečným dokladem vzdělanosti a kulturní vyspělosti Čechů. Autorky navázaly na dílo svých předchůdců.

Richard Wünsch z Astronomického ústavu zaujal hodnotící komisi modelováním tvorby hvězd pomocí počítače. Výsledky simulací porovnával s údaji získanými pozorováním vesmírných těles. Zjistil, že pokud hustota hmotných hvězd překročí určitý limit, pak se stane hmota, kterou vrhají do mezihvězdného prostoru formou hvězdných větrů, tepelně nestabilní, rychle se ochladí a vytvoří se hustá chladná oblaka, z nichž vznikají nové hvězdy.

Jako jeden ze tří oceněných mladých vědců obdrží 100.000 korun.

Ceny jsou projevem uznání mimořádných výsledků dosažených ve výzkumu a vývoji při řešení výzkumných záměrů, programových a grantových projektů.

Uděluje je předseda akademie na návrh výběrové komise a po doporučení Akademické rady.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat