Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aktivisté ve Švýcarsku vyrazili na pohřeb ledovce Pizol

Věda

  5:30
MELS - Desítky lidí se ve švýcarském kantonu Sankt Gallen vydaly na „pohřební pochod“ vysoko do hor k ledovci Pizol, který se v důsledku oteplování klimatu zmenšil natolik, že ho letos vědci poprvé přestali měřit.

Aktivisté ve Švýcarsku vyrazili na pohřeb ledovce Pizol foto: Reuters

Aktivisté několika nevládních organizací vyrazili od Pizolské chaty na asi pětikilometrovou túru, kterou chtějí upozornit na skutečnost, že alpským ledovcům hrozí zánik. Odborná komise akademie věd v Bernu loni zveřejnila zprávu, podle které mezi lety 2008 a 2018 ztratily švýcarské ledovce pětinu svého objemu.

Desítky lidí se ve švýcarském kantonu Sankt Gallen vydaly na „pohřební pochod“...
Aktivisté ve Švýcarsku vyrazili na pohřeb ledovce Pizol

Obyvatele grónské vesničky ohrožuje obří ledovec. Kvůli tsunami probíhá evakuace

Pořadatelé dnešního „pohřebního pochodu“ vyzvali jeho účastníky, aby přišli v černém. U ledovce, který leží ve výšce 2700 metrů nad mořem, je na programu proslov glaciologa a duchovního. Na památku zanikajícího ledovce také zazní smuteční troubení na alpské rohy.

Před několika týdny se lidé na Islandu slavnostně rozloučili s ledovcem, který se následkem klimatických změn ztenčil natolik, že v roce 2014 jako první na ostrově zanikl. Ve Švýcarsku podle vědců od roku 1850 zcela roztálo více než 500 ledovců.

Izraelští vědci prý přišli na způsob, jak pozastavit běh ženských biologických hodin

Švýcarská asociace na ochranu klimatu nedávno informovala, že shromáždila 100 000 podpisů potřebných pro vypsání referenda. Jeho předmětem bude požadavek, aby Švýcarsko do roku 2050 dosáhlo uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy vznik emisí CO2 je kompenzován projekty, jež konkrétní množství oxidu uhličitého mohou vstřebat. Zatím není jasné, kdy se hlasování uskuteční, ale švýcarská vláda uvedla, že tento cíl podporuje, napsala agentura AFP.

Autor: