Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Alkohol během dospívání zvyšuje chuť na riziko

Potkan si užívá "říznuté" želatiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potkan si užívá "říznuté" želatiny | foto: Reprofoto

Pití v adolescenci mění chování v dospělosti, naznačuje pokus provedený na krysách. Zvířata s alkoholickou zkušeností s oblibou riskují.

Je statisticky nezpochybnitelné, že lidé, kteří mají v dospívání problémy s alkoholem, se liší od svých vrstevníků. Řada studií například velmi dobře dokládá, že mají podstatněji častěji v pozdějším věku problémy s alkoholem i dalšími drogami.

Ale vědci stále přiznávají, že si nejsou jisti, co je příčina a co následek. Lidé, kteří dříve sáhnou po alkoholu, mohou mít dědičné sklony k riskování. Nebo je v nich pití může naopak probudit.

Neuroložka Ilene Bernsteinová z Washingtonské univerzity v Seattlu patří mezi vědce, kteří doufají, že do této otázky vnesou více světla. Spolu se svými studenty připravila pokus se skupinou geneticky totožných laboratorních potkanů, alkoholem - a želatinou.

Potkani totiž žádnou velkou zálibu v čistém alkoholu nemají. Bernsteinová s kolegy jím tedy "řízli" právě sladkou želatinu. Jedné skupině potkanů tak zajistili nepřetržitý přístup k chutnému omamnému nápoji. Druhá skupina dospívala v naprosté abstinenci.

Potkani-pijáci si přichucenou želatinu oblíbili a během 20tidenního pokusu si jí pravidelně dopřávali. Konzumovali ji průběžně během celého dne a jen výjimečně jevili známky opilosti.

Poté experimentátoři obě skupiny uzavřeli do podobného prostředí a alkohol už ani jedné nenabídli. Přesto byl i po třech měsících (z potkaního hlediska ekvivalentu několika lidských let) mezi oběma skupinami patrný rozdíl v přístupu k riziku.

Nebezpečná hra o granule

Rozdíly se vyjevily jasně při "hře o jídlo". Vědci zvířatům nabídli dvě páčky: jedna slibovala malou, ale jistou odměnu (malou porci). Zmáčknout druhou páčku se sice vyplácelo méně často, zato odměna byla větší.

Obě skupiny potkanů hru pochopily stejně rychle - alkohol tedy zřejmě nenarušil schopnost učení, říká Bernsteinová. Vědci ale v průběhu pokusu několikrát změnili podmínky: například zvýšili četnost odměn u "rizikovější" páčky, a tak z ní udělali výhodnější volbu. Nebo naopak četnost odměny snížili a mačkání "rizikovější" páčky se tak stalo ztrátou času.

Abstinující potkani dokázali svou strategii přizpůsobit podmínkám a najít páčku, která za daných okolností byla výhodnější. Jejich s alkoholem seznámení genetičtí bratři vytrvale dávali přednost nejistotě před jistotou: vždy raději sáhli po rizikové páčce, i když šlo o jasně nevýhodnou možnost, ukazují výsledky pokusu zveřejněné v časopise PNAS.

Lidská spojka

U lidí budou jistě mnohem více než u potkanů zavřených v laboratoři hrát významnou roli vlivy prostředí. I tak je studie podle odborníků z oboru dobrým krokem vpřed, který umožní pochopit vliv alkoholu na dospívající mozek.

Následovat by mohlo třeba sledování změn přímo v mozku. Zdá se totiž, že alkohol významně ovlivňuje vývoj oblastí mozku (především lidského), které se během dospívání ještě dotváří. Jde například o prefrontální korovou oblast, která hraje zásadní roli v procesu rozhodování.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...