Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Amálka modeluje vesmír

Věda

  10:37
PRAHA - Pomoci s budováním základen na Měsíci nebo s plánováním misí ke Slunci. Tak vypadají některé z úkolů pro český superpočítač Amálka čtvrté generace.

Český superpočítač Amálka foto: UFA AV ČRReprofoto

Čtvrtou generaci superpočítače Amálka představil včera veřejnosti Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Superpočítač vznikl spoluprací ústavu a firem Intel a Sprinx Systems a slouží pro náročné výpočty a numerické experimenty v rámci kosmického programu realizovaného v České republice. Jeho čtvrtá verze, rozšířená o 84 nových dvoujádrových procesorů, má za úkol přispět k aktuálním projektům amerického i evropského vesmírného programu modelováním kosmického prostředí.

„Zabýváme se interakcemi slunečního větru s magnetickými poli planet. Sluneční vítr tvoří nepřetržitý tok nabitých částic, které se uvolnily ze slunečního magnetického pole a byly vrženy do vesmíru. Planety jako Země chrání před tímto větrem jejich magnetické pole. Amálka umožňuje modelovat okolí planet a simulovat právě interakce mezi slunečním větrem a magnetickým polem,“ uvedl Pavel Trávníček z Ústavu fyziky atmosféry, jehož tým se superpočítačem pracuje.

Za pomoci předchozích generací Amálky už podle něj dokázal například vysvětlit řadu procesů, k nimž dochází v zemské magnetosféře, a vytvořit model magnetického pole Merkuru, který je první svého druhu na světě. Tento model slouží pro plánování družicových misí Bepi Colombo a Messenger k této planetě.

Víla, která nám to jednou spočítá

Amálka zraje jako pohádkové víno.
Má za sebou tři životy a do čtvrtého vstoupila silnější než kdykoliv předtím. Tento počítač s kouzelným jménem se stal nejvýkonnějším „počítacím strojem“ v Česku, když přibral o 84 dvoujádrových procesorů. Výkonný počítač umožňuje realizovat složité matematické modely v rámci vesmírného výzkumu u nás.

Mezi současné úkoly Amálky čtvrté generace patří studium magnetických anomálií na Měsíci. „Měsíc je bombardován meteority obsahujícími materiál železitého charakteru, který je schopný vyvolat magnetické pole. Místa s takovým polem dokážou odstínit tok životu nebezpečného slunečního větru a jsou tak nejvhodnější pro stavbu měsíčních základen s lidskou posádkou,“ vysvětlil Trávníček.

Další zásadní úlohou pro český superpočítač je příprava klíčových misí k výzkumu Slunce, kam se chystají Solar Orbiter (projekt Evropské kosmické agentury) a Solar Probe, tento projekt zaštiťuje americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Obě mise jsou plánovány na příští desetiletí.

„Upgrade“ Amálky na čtvrtou generaci stál podle jejích tvůrců zhruba 84 tisíc eur. V současnosti se už pracuje také na její páté verzi, která by měla umožnit i vzdálenou komunikaci se superpočítačem přes internet či jinou komunikační síť.

Podle Trávníčka má provoz Amálky kromě svého vědeckého využití také zajímavý vedlejší efekt - po spuštění celého systému došlo v budově, kde je umístěna, k výraznému úbytku červotočů, kteří rozežírali krov. „Je možné, že je rušily drobné vibrace, které superpočítač vyvolává. Ale také nám tím Amálka třeba připomíná, že přes veškerý pokrok techniky některým jevům nikdy neporozumíme,“ uzavírá Trávníček.