Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Američané nám pomohou zpeněžit lékařské výzkumy

Českým nemocnicím unikají peníze, které by mohly získat prodejem výsledků výzkumu svých lékařů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českým nemocnicím unikají peníze, které by mohly získat prodejem výsledků výzkumu svých lékařů. | foto: Lidové noviny

BRNO Českým nemocnicím mnohdy unikají peníze, které by mohly získat prodejem výsledků výzkumu svých lékařů. Snižuje to příjmy zařízení a v důsledku i výdaje na výzkum. Novinářům to dnes řekl náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Změnit by to mělo Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC).

ICRC přinese postupy používané v ochraně duševního vlastnictví na prestižní americké klinice Mayo. Američtí odborníci se také budou na výzkumu v centru podílet.

Podle Šnajdra lze ve financování medicínského výzkumu v ČR najít dva extrémy. Někdy se málo posuzuje kvalita výzkumných záměrů a z veřejných rozpočtů se pak platí de facto mzdy nemocničních zaměstnanců. Nebo vědci vyvinou špičkové technologie, které pak však od nich levně převezmou velcí hráči farmaceutického průmyslu. Zkušenost z kliniky Mayo podle Šnajdra znamená cestu, jak situaci změnit.

Podle iniciátora projektu ICRC Tomáše Káry je pro ochranu duševního vlastnictví důležitých několik okolností.

Už při startu výzkumného záměru se musí myslet na ekonomicky zajímavé výstupy, které výzkum může přinést, a jejich patentovou ochranu.

Výzkumníci zároveň musí mít kolem sebe tým právníků a dalších spolupracovníků, kteří zajistí, aby výsledky jejich bádání nemohl nikdo převzít.

"To je právě velký rozdíl mezi Spojenými státy a námi, ochrana intelektuálního vlastnictví u nás, pokud vůbec je, tak většinou tehdy, když je pozdě, když se zjistí, že se publikovaly výsledky, které se mohly patentovat," popsal Kára.

Podle Šnajdra jsou čeští lékaři ve výzkumech schopni dosahovat dobrých výsledků. Problémem je ale zavádění nových postupů v praxi a zaplacení výzkumu ze strany výrobců léků a farmaceutických pomůcek. V zahraničí jsou přitom peníze firem jedním z hlavních zdrojů financování bádání, dodal.

ICRC se letos začne stavět v areálu svatoanenské nemocnice v Brně, hotové má být v roce 2011. Náklady dosáhnou 2,9 miliardy korun. Odborníci budou v centru vyvíjet například nové způsoby léčby epilepsie, mozkové příhody a srdečních chorob. Nejnovější metody léčby se tak dřív dostanou k pacientům.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...