Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američané se na Měsíc nevrátí, rozpočet s projektem nepočítá

Věda

  17:41
NASA zřejmě bude muset zrušit plány na návrat amerických astronautů na Měsíc do roku 2020. Americká média informují, že v návrhu rozpočtu na příští rok, který prezident Barack Obama předloží Kongresu v pondělí, na to nejsou prostředky.

Americký astronaut Edwin Aldrin se prochází po Měsíci. Bude mít následovníky? foto: reprofoto

Bílý dům prý chce, aby se agentura zaměřila na jiné projekty, například výzkum změny klimatu, vývoj nových technologií či programu, který jednou umožní výpravu lidské posádky k asteroidům.

Nechtěné Bushovo dítě
"Na Měsíc se určitě vracet nepotřebujeme," řekl podle deníku The Los Angeles Times (LAT) člen Obamovy administrativy. Plán návratu na Měsíc, ale i letu na Mars nastínil v roce 2004 tehdejší prezident George Bush. Už tehdy ale řada pozorovatelů říkala, že záměr není příliš reálný. V čase hospodářských potíží a hrozivých schodků amerického rozpočtu by se pak nynější administrativě odůvodnění mise na Měsíc hledalo jen těžko.

Startovní rampa s raketou Ares I-X pět hodin před plánovaným startem
Konec "měsíčních" plánů podle LAT znamená i konec vývoje raket či modulů, které s tímto projektem souvisely. Jde zejména o raketu Ares I (na snímku verze Ares I-X)), která měla při cestách do vesmíru s lidskou posádkou nahradit dosluhující raketoplány, nákladní raketu Ares V, ale i přistávací modul anebo případnou měsíční základnu.

Místo toho bude NASA podle zdrojů z Bílého domu vyvíjet raketu, jež jednou dopraví lidskou posádku a roboty k průzkumu oblastí za nízkou oběžnou dráhou Země. Podle deníku The New York Times (NYT) je ale možné, že vývoj raket Ares bude v nějaké podobě pokračovat.

Chybějící miliardy
Podle expertní komise, kterou jmenoval Obama, by NASA alespoň pro udržení letů s lidskou posádkou do těchto oblastí a prodloužení životnosti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) potřebovala navýšit rozpočet o tři miliardy dolarů ročně. Podle dnešního vydání deníku The New York Times ale agentura, která má v aktuálním finančním roce k dispozici 18,7 miliardy dolarů, s takovým navýšením nemůže počítat. Nárůst pro další rok prý bude nižší než jedna miliarda dolarů. Obamova administrativa zatím své plány tají, trvá prý jen na tom, že v letech s lidskou posádkou chce pokračovat.

Deník The Wall Street Journal nicméně tento týden informoval, že americká vláda vyhlásí soutěž pro soukromé firmy na raketu, která by astronauty dopravovala na ISS a zpět. Podle NYT by to ale zřejmě vyvolalo spory mezi těmito firmami, ale i mezi prezidentem a Kongresem, který nestojí o další změny poslání NASA. Kongres přitom musí se změnami programu, v jehož rámci jsou nyní vyvíjeny i rakety Ares I a V, souhlasit.

Dnes používané raketoplány plánuje NASA vyřadit z provozu mezi letošním zářím a jarem 2011. Rakety Ares měla mít agentura podle původních plánů k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k Mezinárodní vesmírné stanici závislá na ruských plavidlech Sojuz.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....