Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americký Atlantis a ruský Mir se spojily na oběžné dráze před 15 lety

Věda

  12:02
MYS CANAVERAL/PRAHA - Přesně před 15 lety, 29. června 1995, se na oběžné dráze po bezchybném manévru spojil americký raketoplán Atlantis s ruskou orbitální stanicí Mir. Akce byla součástí přípravy na vytvoření mezinárodní budoucí orbitální stanice Alfa.

Velitel stanice Mir Vladimir Děžurov (vlevo) vítá na palubě velitele raketoplánu Atlansis Roberta Gibsona foto: NASA

Spojením vzniklo největší těleso, jaké kdy lidé ve vesmíru vytvořili od roku 1957, kdy Zemi obletěl první sovětský sputnik. Těleso mělo hmotnost více než 200 tun a nejpočetnější posádku na oběžné dráze v celé historii tvořilo šest Američanů a čtyři Rusové, osm mužů a dvě ženy.

Posádky obou lodí společně strávily ve vesmíru 118 hodin, během nichž prováděly různé experimenty jak na palubě Miru, tak v americké laboratoři Spacelab v nákladovém prostoru Atlantisu. Tři astronauti byli podrobeni 28 různým lékařským pokusům, jež měly zjistit, jak na jejich zdraví působil téměř čtyřměsíční pobyt ve stavu beztíže.

Atlantis se po deseti dnech ve vesmíru vrátil s osmi astronauty zpět na Floridu, dva ruští členové původní posádky zůstali ve vesmíru dalších deset týdnů.

Kosmické lodi Ruska a Spojených států se před 15 lety spojily poprvé po 20 letech. Předcházející společný let se udál v červenci 1975, kdy se oběma rivalům studené války podařilo spojit americké Apollo a sovětský Sojuz.

Nepřehlédněte

Další informace o setkání stanice Mir s Atlantisem a o setkání Sojuz-Apollo, od něhož uplyne letos v červenci 35 let, najdete v dnešní příloze Věda a výzkum v Lidových novinách.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!