Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americký úřad schválil průlomový Holého lék proti HIV

Věda

  19:08
WASHINGTON - Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pondělí schválil užívání léku Truvada pro prevenci nakažení virem HIV u rizikových skupin obyvatelstva. Lék je založen na výsledcích výzkumu českého vědce Antoníha Holého, který v pondělí zemřel.

Zemřel významný vědec Antonín Holý foto: ČTK

Informovala o tom agentura AP. Přípravek vyrábí farmaceutická firma Gilead Sciences, která při jeho vývoji využila výsledků výzkumu českého vědce Antonína Holého, jenž v pondělí ve věku 75 let zemřel.

ČTĚTE TAKÉ:

Po schválení FDA budou moct Truvadu využívat zdraví lidé, kterým ve zvýšené míře hrozí nakažení HIV, například lidé, jejichž partneři jsou HIV pozitivní. Dosud se lék užíval pro potlačování infekce u nemocných, když jedna tableta nahrazovala 13 dříve užívaných prostředků.

Společně s domácími testy

Americký úřad schválil rozšířené užívání Truvady jen dva týdny poté, co povolil prodej domácích testů na HIV. "Myslím, že kombinace možnosti testování sebe samého (na HIV) a léku, který můžete doma užívat proti infekci, může znamenat zcela nový přístup pro prevenci HIV," prohlásil Demetre Daskalakis, který působí v expertní skupině FDA.

Gilead Sciences bude prodávat roční dávku léku za téměř 14.000 dolarů (290.000 korun). "Je to drahé, ale na druhé straně je to mnohem levnější než celoživotní léčba HIV," řekl lékař Joel Gallant. Podle něj stojí celoživotní terapie pro člověka trpícího nemocí AIDS 600.000 dolarů.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat