Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americký úřad schválil průlomový Holého lék proti HIV

Věda

  19:08
WASHINGTON - Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pondělí schválil užívání léku Truvada pro prevenci nakažení virem HIV u rizikových skupin obyvatelstva. Lék je založen na výsledcích výzkumu českého vědce Antoníha Holého, který v pondělí zemřel.

Zemřel významný vědec Antonín Holý foto: ČTK

Informovala o tom agentura AP. Přípravek vyrábí farmaceutická firma Gilead Sciences, která při jeho vývoji využila výsledků výzkumu českého vědce Antonína Holého, jenž v pondělí ve věku 75 let zemřel.

ČTĚTE TAKÉ:

Po schválení FDA budou moct Truvadu využívat zdraví lidé, kterým ve zvýšené míře hrozí nakažení HIV, například lidé, jejichž partneři jsou HIV pozitivní. Dosud se lék užíval pro potlačování infekce u nemocných, když jedna tableta nahrazovala 13 dříve užívaných prostředků.

Společně s domácími testy

Americký úřad schválil rozšířené užívání Truvady jen dva týdny poté, co povolil prodej domácích testů na HIV. "Myslím, že kombinace možnosti testování sebe samého (na HIV) a léku, který můžete doma užívat proti infekci, může znamenat zcela nový přístup pro prevenci HIV," prohlásil Demetre Daskalakis, který působí v expertní skupině FDA.

Gilead Sciences bude prodávat roční dávku léku za téměř 14.000 dolarů (290.000 korun). "Je to drahé, ale na druhé straně je to mnohem levnější než celoživotní léčba HIV," řekl lékař Joel Gallant. Podle něj stojí celoživotní terapie pro člověka trpícího nemocí AIDS 600.000 dolarů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!