Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americký vědec zkoumá, jak mohou mít medvědi tak zdravé srdce

Věda

  15:30
WASHINGTON - Medvědi grizzly milují sladké, mohou mít až 50 procent tělesného tuku a prospat skoro půlku roku. A přesto tihle zimnímu spánku holdující medvědi netrpí infarkty, nekornatějí jim tepny, neukládá se jim v nich tuk a netrápí je ani jiné nemoci oběhového systému, říká v materiálu agentury AP Charles Robbins, ředitel střediska výzkumu medvědů Washingtonské státní univerzity (WSU).

Robbins, který středisko v roce 1986 založil, se spolu s týmem vědců z univerzity snaží zjistit, jak je možné, že medvědí srdce zůstává tak zdravé - a zda by se odpověď na tuto otázku dala aplikovat na lidi.

"Změny probíhající v srdci medvědů během zimního spánku jsou takové, že byste je vy ani já nepřežili," říká Lynne Nelsonová, veterinární kardioložka, která medvědy studuje už několik let. "A přesto je medvědí srdce velmi zdravé."

Vědci zjistili, že srdce medvědů grizzly zpomalí z více než 80 tepů za minutu v bdělém stavu na méně než 20 tepů a někdy až pod deset, když jsou medvědi v zimním spánku. Nelsonová dodává, že podle echokardiogramů se v srdci začíná hromadit krev, ale přesto medvědy netrápí krevní sraženiny.

Zatím mají Nelsonová a Robbins jen teorie, které vysvětlují, jak si mohou medvědi sdílející s člověkem 95 procent DNA udržet zdravé srdce. Zveřejnili studie, podle nichž proteinové změny během hibernace medvědí srdce "utuží", což mu umožní zachovat si tvar a možná i vyhnout se tvorbě sraženin.

Medvědi jsou také schopní uzavřít dvě ze čtyř srdečních komor. Vědci navíc u medvědů studují beta-receptory a beta-blokátory, které kontrolují srdeční rytmus. Středisko výzkumu medvědů WSU je jediným univerzitním zařízením ve Spojených státech, které chová dospělé medvědy grizzly, říká Nelsonová.

Medvědi grizzly jsou na seznamu ohrožených živočišných druhů, i když jejich počet od 70. let minulého století začal znovu stoupat.

Zjištění, jak se medvědi vyrovnávají s tím, že jsou tak dlouho ponořeni do spánku, by mohl mít význam pro dlouhé vesmírné lety s lidskou posádkou a také pro nemocné upoutané na lůžko, uvádějí vědci.

Harry Reynolds, bývalý prezident Mezinárodní asociace pro výzkum medvědů, říká, že tito tvorové představují výtečného náhradníka za člověka v lékařském výzkumu, protože s ním z biologického hlediska mají mnoho podobného. "Pokud existuje nějaký modelový druh pro lidskou medicínu a zdravotní výzkum, pak to jsou medvědi," říká Reynolds, který - ačkoli už je v důchodu - se stále aktivně zapojuje do terénního výzkumu medvědů v Mongolsku.

Středisko WSU tvoří skromná budova na okraji univerzitního kampusu. Její součástí je řada zděných klecí, kde žije až deset medvědů. Ti mají k dispozici i venkovní výběh oddělený od lidí dvěma řadami drátěného plotu; podívat se na ně může kdokoli, kdo zastaví na univerzitním parkovišti.

Medvědi mají také přístup do oploceného kopcovitého terénu.

V jednom z nynějších horkých dní se osmiletý samec John ráchal ve vodní nádrži, lezl dovnitř a zase ven a setřásal vodu z hustého kožichu. Další samec jménem Frank stál na zadních nohách a tyčil se nad svými ošetřovateli, zatímco ho Nelsonová krmila skrz plot kousky jablka.

Medvědi jedí směs podobnou psí stravě doplněnou o lososy, vysokou zvěř zabitou na silnicích, jablka a dostávají i denní příděl koláčů a dortů, které se neprodají v místním řetězci supermarketů. "Zazvoníme kravským zvoncem a oni vědí, že tu pro ně máme dorty a koláče," říká Robbins. "Cukr a tuk, kdo by to neměl rád?" dodává.

Tito medvědi jsou zapojeni do celé řady výzkumných projektů. Nelsonová už sedm let zkoumá jejich srdce, ale proces je pomalý, protože medvědi chovaní ve středisku spí jen od října do března. Medvědům tu odebírají vzorky krve, měří krevní tlak a provádějí ultrazvuková a EKG vyšetření. Někteří už jsou tak vycvičení, že vystrčí tlapu z klece k zdravotním testům, i když jsou v zimním spánku, dodává Nelsonová.

Stránky výzkumného centra: http://nrs.wsu.edu/Research/Bear-Center

Autor:

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...