Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Američtí astronauti otevřeli vyhlídku z orbitální stanice

Pohled na Zemi z největšího okna v kosmu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Zemi z největšího okna v kosmu | foto: ČTK

Dvojice amerických astronautů z raketoplánu Endeavour dnes při svém třetím a zároveň posledním výstupu do volného kosmu odstranila ochranné kryty z oken nového vyhlídkového modulu Cupola.

Kupoli s novou sekcí Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) Tranquility dopravil na orbitální komplex právě Endeavour. Cupola má sedm oken, z nichž to prostřední, kruhové o průměru 79 centimetrů je největší, jaké kdy člověk ve vesmíru instaloval.

Robert Behnken a Nicholas Patrick dnes nejprve sňali izolační materiál, jenž okna chránil během jejich přepravy v nákladovém prostoru raketoplánu na oběžnou dráhu kolem Země. Posléze odemkli zámky okenic na oknech otevírajících výhled z ISS na Zemi vzdálenou více než 300 kilometrů, k níž je pozorovací kupole natočena.

Astronauti dále zprovoznili poslední ze dvou chladicích okruhů nové sekce, nainstalovali nové datové kabely a madla, která při dalších výstupech usnadní pohyb kolem vnějšku stanice.

Podle internetových stránek amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) trval pobyt kosmonautů ve volném prostoru pět hodin a 48 minut a skončil v 9:03 SEČ.

"Umožní nám to výhled na celou zeměkouli. Neuvěřitelné," prohlásil velitel stanice Jeff Williams, když se posádka ISS chystala otevřít okenice zevnitř kupole, která je součástí osmnáctitunového obytného modulu Tranquility.

Kupole byla dočasně kvůli omezenému přepravnímu prostoru v raketoplánu upevněna k zadnímu spojovacímu uzlu Tranquility, v pondělí ji kosmonauti pomocí robotické paže ISS přemístili do pozice proti zemskému povrchu.

Modul Tranquility, pojmenovaný po místě prvního přistání amerických astronautů na Měsíci v roce 1969, byl navržen v Itálii. Dodala ho Evropská vesmírná agentura (ESA) a jeho pořizovací cena se pohybuje kolem 400 milionů dolarů (7,6 miliardy korun).

Během předchozích dvou pracovních výstupů astronauti připravili Tranquility k uvedení do provozu. Okamžité zapnutí všech vnitřních systémů nebylo možné, protože přístroje produkují teplo, které nebylo možné odvádět.

Kosmonauti proto nejdříve museli připevnit a zprovoznit chladicí rozvody na vnějším plášti nové sekce.

Tranquility má posádce orbitálního komplexu výrazně zlepšit kvalitu života na ISS, kupole jí pak poskytne dosud nebývalý výhled ze stanice.

Vyhlídkový modul Cupola je 1,5 metru vysoký, v průměru má téměř tři metry a je na Tranquility namontován v pozici proti zemskému povrchu. Navržen byl tak, aby otvíral 360stupňové zorné pole, tedy nejen vyhlídku na domovskou planetu a blížící se vesmírná plavidla, ale také na okolní vesmír a samu orbitální stanici.

Za běžného provozu ISS bude moci být okenice na největším okně uprostřed kupole po většinu času otevřená spolu s okenicemi některých dalších z šesti lichoběžníkových oken. Okenice na oknech, která jsou natočena po směru pohybu ISS po oběžné dráze, zůstanou ale stažené jako ochrana proti dopadům mikrometeoritů a budou se otvírat jen při práci robotické paže.

Zprovozněním pozorovacího modulu byla zhruba dokončena výstavba vesmírné stanice v hodnotě 100 miliard dolarů, kterou od roku 1998 budovalo 16 států. NASA plánuje ještě čtyři cesty svých raketoplánů, které mají na ISS dopravit náhradní díly a zásoby, potom své mise ukončí a vesmírná stanice bude spoléhat výhradně na ruské rakety Sojuz.

Endeavour se má po čtrnáctidenní misi vrátit do Kennedyho vesmírného střediska v neděli 21. února. To je o den později, než se původně plánovalo. Vedení mise se totiž v sobotu rozhodlo prodloužit let raketoplánu o jeden den, aby astronauti stihli přestěhovat do Tranquility zařízení na recyklaci vody. Start dalšího amerického raketoplánu Discovery k ISS byl tento týden odložen z 18. března na 5. dubna.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...