Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Američtí vědci udělali další krok k umělému životu, vytvořili DNA

Věda

  8:26
WASHINGTON - Tým Craiga Ventera vyrobil první organismus s umělým genomem. Svítá nám šance na tvorbu mikroorganismů, které budou produkovat vzácné léky, rozkládat toxické látky nebo produkovat lacino vodík pro ekologicky čistý pohon automobilů. Zaznívají však i varovné hlasy, že se přiblížil den, kdy bude v laboratořích stvořen smrtící mikrob schopný vyhubit lidstvo.

Ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Informovala o tom stanice BBC. Podle ní američtí odborníci sestavili genetický software a transplantovali ho do hostitelské buňky. Výsledný mikrob pak vypadal a také se choval jako druh řízený syntetickým genetickým materiálem.

Vědci vedení doktorem Craigem Venterem doufají, že se jim podaří vytvořit bakteriální buňky schopné produkovat léčebné látky a palivo nebo vstřebávat skleníkové plyny.

"Dokážeme teď vzít syntetický chromosom a transplantovat ho do buňky příjemce - do jiného organismu. Jakmile tam tento nový software pronikne, buňka ho dekóduje a přemění se v druh podle vloženého genetického kódu," vysvětlil Venter.

Nová bakterie se zkopírovala víc než miliardkrát a vytvořila kopie, které obsahovaly syntetickou dědičnou a byly jí řízeny. "Je to poprvé, kdy syntetická DNA řídila buňku," řekl Venter.

Americký vědec Craig Venter

Podaří-li se jemu a jeho spolupracovníkům vytvořit bakterie obdařené využitelnými vlastnostmi, bude to podle jeho slov nová průmyslová revoluce.

"Získáme-li buňky schopné produkovat to, co si přejeme, zbavíme se závislosti na ropě a napravíme některé ze škod, jež jsme napáchali na životním prostředí, protože ty buňky zadrží oxid uhličitý," předpovídá Venter.

Nové organismy mohou napáchat víc škody než užitku
Jeho skupina už zahájila spolupráci s farmaceutickými a energetickými firmami na vývoji chromozomů pro bakterie, které budou schopné produkovat využitelné pohonné hmoty a nové vakcíny.

Mnozí odborníci ale spatřují v syntetických organismech nebezpečí. Helen Wallaceová z britské organizace monitorující genetické technologie Genewatch například řekla, že "vypustíme-li do prostředí nové organismy, můžeme napáchat víc škody než užitku". "Vypustíte je do kontaminovaných oblastí s úmyslem, že je vyčistíte, ale ve skutečnosti vypouštíte další formu znečištění. Netušíme, jak se takové organismy budou v prostředí chovat," varuje.

Venter podle ní záporné stránky svého objevu bagatelizuje. "Není bůh, ve skutečnosti se chová velmi lidsky - pokouší se získat zpět peníze, které do své technologie investoval, a vyhnout se předpisům, jež by využití objevu omezilo," řekla Wallaceová.

Další informace

Rozsáhlý text o novém objevu Craiga Ventera najdete v sobotní příloze Orientace, na stránce Věda

Autoři: ,