Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Amerika je atraktivní, ale čeští vědci se domů vracejí'

Věda

  6:31
ORLANDO/MIAMI - Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš se neobává, že by čeští vědci masově zůstávali v zahraničí. Odhaduje, že se jich do vlasti vrací až 80 procent. Vyjet na delší stáž do zahraničí je ale pro vědce z Akademie věd, kteří dokončí doktorskou práci, nutnost, řekl dnes v Orlandu.

Věda- ilustrační foto: Shutterstock

Nepsaným pravidlem se to stalo hlavně pro přírodovědecké a technické obory. Drahoš se v úterý v Miami dohodl s vedením Floridské mezinárodní univerzity na užší spolupráci, chystají podepsat memorandum.

Největší česká výzkumná instituce spolupracuje s řadou univerzit po celých Spojených státech. Každý její třetí ústav má v USA své vědce, podle Drahoše je to jedna z nejdůležitějších destinací pro postdoktorské pobyty.

Na miamské soukromé Jihovýchodní univerzitě Nova nedávno získal prestižní Fulbrightovo stipendium česko-německý biofyzik Rüdiger Ettrich, jehož domovskou základnou je Mikrobiologický ústav v Nových Hradech. Právě podmínkou tohoto stipendia je nabrat zkušenosti v zahraničí a přenést je do domácí praxe.

„Floridská mezinárodní univerzita (FIU) má zajímavá témata, přestože není to zcela nejšpičkovější vědecké pracoviště. Myslím, že pro naše botaniky a biology zdejší enviromentální část, která sahá od moře až po bažiny, květenu, zvířenu, bude zajímavá,“ konstatoval Drahoš.

Vedoucí pozice

Na veřejné univerzitě FIU studuje 55 tisíc studentů. „Kolem 65 procent tvoří hispánští studenti, to je docela hodně. Zahraniční studenti přicházejí většinou z Asie nebo Jižní Ameriky, Evropanů je méně,“ uvedl předseda civilního inženýrství Atorod Azizinami. Škola podle něj patří do první desítky veřejných amerických univerzit. „Byla to slibná debata, máme hodně podobných aktivit,“ dodal k setkání.

Na Floridu Drahoš přivezl asi 20 kilo propagačních materiálů o AV ČR, je zde s vládní delegací vedenou vicepremiérem pro výzkum Pavlem Bělobrádkem i podnikateli hledajícími nové obchodní příležitosti.

Anglicky mluvící země podle Drahoše lákají vědce více než sousední Německo a Rakousko. Zpátky do ČR se podle něj často vracejí z prozaických důvodů - kvůli rodině, často ale také proto, že ve vlasti a dobrou angličtinou mají větší možnost stát se v ČR vedoucím týmu.

Ústav termomechaniky AV ČR v USA dlouhodobě spolupracuje se dvěma univerzitami - Kalifornskou univerzitou v Davisu (poblíž Berkeley) a Severní arizonskou univerzitou. Na hvězdárně ve Flagstaffu byla mimo jiné objevena planeta Pluto. Geofyzikální ústav prováděl terénní měření s oklahomskou univerzitou na vzniku geologické lokality Devils Tower. Prestižní spolupráci si drží i Fyzikální ústav s laserovým centrem ELI, které se buduje v Dolních Břežanech. V USA se v současnosti vyrábějí dva superlasery, které se v ELI budou instalovat v roce 2017.

Ústav organické chemie a biochemie, kde působil chemik Antonín Holý, již deset let spolupracuje s výzkumným centrem jedné z farmaceutických firem. Peníze formou grantů pak rozděluje mezi vybrané vědecké skupiny. Ústav má společnou laboratoř s Coloradskou univerzitou, kterou vede chemik Josef Michl z ÚOCHB. Na řadě studií spolupracují s Američany i psychologové z akademie.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat