Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amfiteátr nepotřeboval zesilovač

Věda

  10:18
PRAHA - Studie amerických vědců objasňuje tajemství jedinečné akustiky antických amfiteátrů. Výpočty ukázaly, že zásadní roli hraje členění hlediště.

Koloseum. foto: Reprofoto

Amfiteátr v řeckém městě Epidauros je nejlépe zachovaným divadlem z dob starověkého Řecka. Svět se o něm dozvěděl až po rozsáhlých vykopávkách v osmdesátých letech předminulého století (viz vedlejší text), brzy však začal být považován za klasickou ukázku starověké architektury.

Do čtyřiatřiceti původních a jednadvaceti Římany přistavěných řad kamenných sedadel může usednout až patnáct tisíc diváků. O výjimečné akustice arény se mohou i dnes přesvědčit návštěvníci každoročního divadelního festivalu.

Past na bručení a vrzání Jaký zázrak umožnil, že tisíce diváků vzdálených od jeviště desítky metrů mohly naslouchat hlasům herců, kteří se nemohli opírat o žádnou z technických „berliček“ moderní doby? Některé teorie jev vysvětlovaly pomocí převládajícího směru větru, jiné přišly s myšlenkou, že masky, s nimiž v antice vystupovali všichni herci, vlastně sloužily jako jednoduché megafony.

Důmyslné myšlenkové konstrukce však nedokážou objasnit, proč se skvělá akustika neztratí ani během bezvětří ani proč je rozumět i řeči dnešních herců bez masky.

Fyzik Nico Declercq a jeho kolegyně Cindy Dekeyserová z Georgijského technologického institutu přišli v časopise Journal of the Acoustical Society of America s tvrzením, že zásadní roli hraje uspořádání hlediště. Vypočítali, že řady sedadel fungují jako účinný akustický filtr.

Pohlcují nízké frekvence, které tvoří velkou část nežádoucího šumu, zatímco vyšší kmitočty nad 500 Hertzů projdou bez většího zkreslení. Do vyššího spektra přitom spadá většina zvukových vln pocházejících z hlasivek herců. Autoři studie připouštějí, že v zaplněném hledišti se akustika změní. Vzhledem k nepravidelnosti tvaru lidského těla se však tento efekt nedá zahrnout do výpočtů.

„Hraniční frekvence je přesně tam, kde byste ji chtěli mít, pokud je vaším cílem oddělit šum produkovaný ze zdrojů existujících ve starověku,“ citují Declercqa webové stránky časopisu Nature.

Autoři: ,

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat