Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Amfiteátr nepotřeboval zesilovač

Tajemství akustiky spočívá v hledišti. Amfiteátr v řeckém městě Epidauros. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tajemství akustiky spočívá v hledišti. Amfiteátr v řeckém městě Epidauros. | foto: Reprofoto

PRAHA Studie amerických vědců objasňuje tajemství jedinečné akustiky antických amfiteátrů. Výpočty ukázaly, že zásadní roli hraje členění hlediště.

Amfiteátr v řeckém městě Epidauros je nejlépe zachovaným divadlem z dob starověkého Řecka. Svět se o něm dozvěděl až po rozsáhlých vykopávkách v osmdesátých letech předminulého století (viz vedlejší text), brzy však začal být považován za klasickou ukázku starověké architektury.

Do čtyřiatřiceti původních a jednadvaceti Římany přistavěných řad kamenných sedadel může usednout až patnáct tisíc diváků. O výjimečné akustice arény se mohou i dnes přesvědčit návštěvníci každoročního divadelního festivalu.

Past na bručení a vrzání Jaký zázrak umožnil, že tisíce diváků vzdálených od jeviště desítky metrů mohly naslouchat hlasům herců, kteří se nemohli opírat o žádnou z technických „berliček“ moderní doby? Některé teorie jev vysvětlovaly pomocí převládajícího směru větru, jiné přišly s myšlenkou, že masky, s nimiž v antice vystupovali všichni herci, vlastně sloužily jako jednoduché megafony.

Důmyslné myšlenkové konstrukce však nedokážou objasnit, proč se skvělá akustika neztratí ani během bezvětří ani proč je rozumět i řeči dnešních herců bez masky.

Fyzik Nico Declercq a jeho kolegyně Cindy Dekeyserová z Georgijského technologického institutu přišli v časopise Journal of the Acoustical Society of America s tvrzením, že zásadní roli hraje uspořádání hlediště. Vypočítali, že řady sedadel fungují jako účinný akustický filtr.

Pohlcují nízké frekvence, které tvoří velkou část nežádoucího šumu, zatímco vyšší kmitočty nad 500 Hertzů projdou bez většího zkreslení. Do vyššího spektra přitom spadá většina zvukových vln pocházejících z hlasivek herců. Autoři studie připouštějí, že v zaplněném hledišti se akustika změní. Vzhledem k nepravidelnosti tvaru lidského těla se však tento efekt nedá zahrnout do výpočtů.

„Hraniční frekvence je přesně tam, kde byste ji chtěli mít, pokud je vaším cílem oddělit šum produkovaný ze zdrojů existujících ve starověku,“ citují Declercqa webové stránky časopisu Nature.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...