Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antilopy a další zvířata vyhrála v Ugandě boj s pytláky

Věda

  10:18
Počet zvířat žijících v ugandských národních parcích a přírodních rezervacích se za posledních deset let podstatně zvýšil. Nové údaje, které zveřejnil Ugandský úřad pro volně žijící zvířata (UWA), ukazují, že od roku 1999 se tu populace některých druhů zdvojnásobila, řekla mluvčí úřadu Lillian Nsubugaová, kterou citoval zpravodajský server BBC News.

Antilopy impala při úprku foto: Shutterstock

Největší nárůst zaznamenala populace antilop impala, jejichž počet stoupl ze zhruba 1600 v roce 1999 na nynějších více než 35 tisíc kusů. Tyto antilopy se před predátory nebo jiným nebezpečím zachraňují skoky, při kterých vykopávají zadní nohy až do vodorovné polohy a dopadají na přední. Impaly jsou přizpůsobiví spásači trávy, kteří v období sucha tvoří smíšená stáda.

Mezi zvířaty, jejichž počet vzrostl, jsou ale také buvolové, žirafy, sloni, hroši či zebry. Na jejich nárůstu má největší zásluhu zlepšení dohledu nad parky a rezervacemi, kde se snížilo pytláctví.

Svou roli sehrálo i vyhnání povstalců z Armády božího odporu (LRA) ze severní části země, díky kterému bylo možné zlepšit ochranu Národního parku Murchison Falls, řekla Nsubugaová. "Nedá se říct, že už by pytláctví nepředstavovalo žádný problém, ale podařilo se nám ho zmírnit," dodala.

LRA je fundamentalistická povstalecká skupina, která chtěla v Ugandě nastolit vládu podle křesťanského desatera. Od roku 1986 vedla proti vládě prezidenta Yoweriho Museveniho partyzánskou válku. Útočila i ze základen v jižním Súdánu a východním Kongu; "boží bojovníci" nechvalně prosluli masakry civilistů, mrzačením obětí a únosy tisíců dětí.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...