Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antilopy a další zvířata vyhrála v Ugandě boj s pytláky

Věda

  10:18
Počet zvířat žijících v ugandských národních parcích a přírodních rezervacích se za posledních deset let podstatně zvýšil. Nové údaje, které zveřejnil Ugandský úřad pro volně žijící zvířata (UWA), ukazují, že od roku 1999 se tu populace některých druhů zdvojnásobila, řekla mluvčí úřadu Lillian Nsubugaová, kterou citoval zpravodajský server BBC News.

Antilopy impala při úprku foto: Shutterstock

Největší nárůst zaznamenala populace antilop impala, jejichž počet stoupl ze zhruba 1600 v roce 1999 na nynějších více než 35 tisíc kusů. Tyto antilopy se před predátory nebo jiným nebezpečím zachraňují skoky, při kterých vykopávají zadní nohy až do vodorovné polohy a dopadají na přední. Impaly jsou přizpůsobiví spásači trávy, kteří v období sucha tvoří smíšená stáda.

Mezi zvířaty, jejichž počet vzrostl, jsou ale také buvolové, žirafy, sloni, hroši či zebry. Na jejich nárůstu má největší zásluhu zlepšení dohledu nad parky a rezervacemi, kde se snížilo pytláctví.

Svou roli sehrálo i vyhnání povstalců z Armády božího odporu (LRA) ze severní části země, díky kterému bylo možné zlepšit ochranu Národního parku Murchison Falls, řekla Nsubugaová. "Nedá se říct, že už by pytláctví nepředstavovalo žádný problém, ale podařilo se nám ho zmírnit," dodala.

LRA je fundamentalistická povstalecká skupina, která chtěla v Ugandě nastolit vládu podle křesťanského desatera. Od roku 1986 vedla proti vládě prezidenta Yoweriho Museveniho partyzánskou válku. Útočila i ze základen v jižním Súdánu a východním Kongu; "boží bojovníci" nechvalně prosluli masakry civilistů, mrzačením obětí a únosy tisíců dětí.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...