Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Apple vydal záplatu na iPhone, přístroj mohou napadnout hackeři

Věda

  18:27
LAS VEGAS - Americká společnost Apple vydala varování před kritickou chybou, kterou má software jejího mobilního telefonu iPhone. Vzhledem k tomu, že přístroj mohou napadnout hackeři, Apple hned vydal záplatu, kterou si uživatelé mohou do přístroje stáhnout z internetu.

Telefony budou podle výrobce nezabezpečené tak dlouho, dokud si jejich majitel opravný program nestáhne. "Lidé by si po této vlně publicity měli bezodkladně provést aktualizaci softwaru k přístrojům iPhone. Teď začal závod mezi těmi, kdo budou slabé místo v zabezpečení opravovat, a útočníky, kteří chtějí té chyby využít," podotkl Joris Evers ze společnosti McAfee. Ta je druhým největším výrobcem antivirových programů na světě.

Softwarovou chybu objevili dva nezávislí experti Charlie Miller a Collin Mulliner a poprvé se o ní masově objevila zmínka ve čtvrtek. Chyba ohrožuje přístroje milionů lidí, kteří iPhone vlastní. Pokud se hacker dostane do přístroje, může jej použít k páchání trestné činnosti v prostředí internetu. Mobilní aplikace se dnes běžně využívají například u internetového bankovnictví.

Apple sdělil, že majitelé přístroje iPhone si opravný program musejí stáhnout do svého počítače, a to prostřednictvím služby iTunes. Teprve pak si jej mohou nainstalovat do telefonu. Přístroj jednoduše kabelem propojí se svým počítačem.

Vir v sms
O problému se široká veřejnost dozvěděla ve čtvrtek, když Miller s Mullinerem softwarovou chybu probírali na technologické konferenci Black Hat v Las Vegas. Tato akce patří k nejprestižnějším událostem svého druhu a oba experti na chybu přišli, když zkoumali slabá místa v zabezpečení SMS zpráv.

Miller s Mullinerem účastníkům konference předvedli, že škodlivý počítačový kód, jinak řečeno virus, se dá do přístroje dopravit přes SMS. Majitelé přístroje si navíc ani nevšimnou, že jejich iPhone právě přijímá zprávu s virem.

Experti firmu Apple na chybu upozornili už 18. července. Zjištění se rozhodli zveřejnit proto, aby varovali uživatele před potenciálním rizikem, ale i proto, aby na Apple vyvinuli tlak a přinutili firmu vydat v co nejkratší době opravný program. Na konferenci Black Hat bylo asi 4000 expertů na počítačovou bezpečnost. Podle agentury Reuters mezi nimi byli i ti, kteří jsou skutečnými hackery.

Zatímco experti využívají informace získané na konferenci k tomu, aby navrhli opravu slabých míst, hackeři díky těm stejným informacím získávají na čas náskok a vymýšlejí viry. Zveřejnit způsob, jak se nabourat do počítačových systémů, není trestné. Je ale nezákonné informace využít a do systému se skutečně nabourat.

Apple ve svém posledním fiskálním čtvrtletí prodal zhruba 5,2 milionu přístrojů iPhone. Ty patří do kategorie takzvaných chytrých telefonů, které fungují jako počítače a dají se programovat. Přístroj iPhone se nyní největší měrou podílí na růstu společnosti Apple.

Autor: