Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Apple zlevnil notebooky a představil nový iPhone

Věda

  21:59
SAN FRANCISCO - Americká společnost Apple na každoroční konferenci, kde představuje své technologické novinky, uvedla nové a levnější modely svých laptopů MacBook. Zároveň představila vylepšenou verzi svého populárního mobilního telefonu iPhone a novou verzi jeho operačního systému, která bude i v češtině.

Nový iPhone už bude umět natáčet video foto: AP

Scott Forstall z oddělení iPhone Software totiž pro operační systém iPhone OS 3.0 představil různé jazykové verze a na obří obrazovce za ním v seznamu jazyků figurovala i čeština. Nový systém bude zdarma pro všechny verze iPhonů, mimo jiné na něj Apple například "pustí" i navigační software třetích výrobců, což dosud neumožňoval.Nový iPhone

Cenu nejlevnějšího dotovaného iPhonu na dvouletou smlouvu s operátorem Apple sníží na 99 ze 199 dolarů. Nové modely iPhonů budou mít například i video kameru, kompas a u fotoaparátu funkci automatického zaostřování.

Verze s kapacitou paměti 16 gigabajtů bude stát 199 dolarů a model o 32 gigabajtech bude za 299 dolarů. Do prodeje půjdou na některých trzích 19. června, Česko si na ně ale zatím počká.

U laptopů Apple mimo jiné také zvýšil výdrž baterie. Zároveň představil novou verzi svého operačního systému OS X. Nová verze operačního systému se jmenuje po sněžném levhartu Snow Leopard.

Nová verze tenkého notebooku MacBook Air se začne prodávat od 1499 dolarů (29.020 Kč), tedy o 300 dolarů levnější než dříve. Podnik také třeba představil nový MacBook Pro s úhlopříčkou 13 palců (33 centimetrů) s cenou 1199 dolarů. Nový laptop MacBook o 15 palcích (38 centimetrů) bude mít vedle delší životnosti baterie například rychlejší procesor. Cena tohoto počítače začne na 1700 dolarech.

Konferenci doprovázely spekulace o tom, že by se na ní po zdravotní pauze mohl ukázat její generální ředitel Steve Jobs. Zahajovací akce se ale nezúčastnil.

Jobs v lednu odešel na půlroční zdravotní dovolenou a podle plánů by se měl vrátit začátkem druhého pololetí. Přes zpomalující uvádění nových produktů Applu, pokles spotřebitelských výdajů a nejistotu, kdo bude Jobse následovat, si investoři rychle zvykli na to, že v podniku jeho zakládající vizionář chybí. Od poloviny ledna, kdy kvůli tomu emise spadla dolů, je nyní její cena vyšší o 85 procent, napsala agentura Reuters.

Během konference akcie podniku klesly zhruba o tři procenta na 140,33 dolaru, v minulém týdnu si ale emise za čekání na konferenci připsala zisk 6,5 procenta. Akcie Apple během jejích červnových konferencí výrazně kolísají. Během loňské konference se emise propadla o sedm procent a v roce 2007 klesla o čtyři procenta.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...